Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-75/05
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-75/05
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
potrącenie (kompensata)
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Czy do zwrotu różnicy podatku VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, jest uprawniony podatnik , który złoży wniosek o wcześniejszy zwrot, a kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności , które zostały w całości zapłacaone wystawy faktury poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności (poprzez tzw.kompensatę)?Stanowisko Podatnika:w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji dla podatku od towarów i usług wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone wystawcy faktury poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności (tzw. kompensatę), to podatnikowi, uprawnionemu do zwrotu różnicy podatku w terminie określonym w art.87 ust.2 ustawy o ptu, przysługuje -na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją- prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie skróconym, tj. w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.


POSTANOWIENIENa podstawie:-art.14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. Jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia , w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług wyrażające się w twierdzeniu , iż w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji dla podatku od towarów i usług wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone wystawcy faktury poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności (tzw. kompensatę), to podatnikowi, uprawnionemu do zwrotu różnicy podatku w terminie określonym w art.87 ust.2 ustawy o ptu, przysługuje -na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją- prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie skróconym, tj. w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Uzasadnienie

W dniu 05.08.2005 r. Pan X złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do zwrotu różnicy podatku VAT – na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją VAT- w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia w przypadku, gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone wystawcy faktury poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności (przez tzw. kompensatę).

Z przedstawionego w ww. pismach stanu faktycznego wynika, iż podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zapłaty również poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności zgodnie z art.498 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny , czyli przez tzw. kompensatę.Z uwagi na brzmienie przepisu at.87 ust.6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, wątpliwości Podatnika budzi fakt, czy w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego wykazana w deklaracji wynika z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały zapłacone w całości poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności, przysługuje podatnikowi prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia. Przepis art.87 ust.6 pkt1 ww. ustawy stanowi bowiem, że na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w przepisie art.87 ust.2, m.in. w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają m.in. z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art.22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 i Nr 281, poz. 2777 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 289).

Zdaniem Podatnika potrącenie dokonane zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego jest formą zapłaty w rozumieniu art.87 ust.6 pkt1 ustawy o ptu.Wobec powyższego Podatnik twierdzi, że jeżeli kwota podatku naliczonego wykazana w deklaracji dla podatku od towarów i usług wynika z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały zapłacone w całości poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności (tzw. kompensatę), to podatnikowi przysługuje, na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją, prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zasady odliczania i zwrotu podatku naliczonego określają przepisy art.86 i art.87 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do ww. ustawy. Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art.87 ust.1 cyt. ustawy).

Zgodnie z art.87 ust.2 ww. ustawy zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, z zastrzeżeniem ust.3 i 3a. Ust. 3 natomiast stanowi, że różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art.41 ust.1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art.86 ust.8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Do obrotu, o którym mowa w ust.3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art.19 ust.12 albo art.20 ust.3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna , gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju , do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością (art.87 ust.3a ww. ustawy).

Na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust.2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust.3-w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają m.in. z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art.22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 i Nr 281, poz. 2777 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 289)- (por. art.87 ust.6 ww. ustawy).

W art.22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej określone zostały zasady regulowania płatności w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art.22 ust.1 ww. ustawy dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:-stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz-jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Jednocześnie przepisy art.498 Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowią że jeżeli dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

W świetle przepisów w zakresie podatku od towarów i usług zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową-w skróconym terminie, tj. w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia- uzależniony jest od dokonania w całości zapłaty bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury.

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń co do formy zapłaty, z wyjątkiem przepisów art.87 ust.6 pkt 1 ustawy o ptu, które poprzez odwołanie do art.22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uznają, że w przypadku transakcji przekraczających równowartość 15.000 euro bezpośrednia zapłata podatnikowi będącemu wystawcą faktury winna odbywać się za pośrednictwem rachunku bankowego. Wobec powyższego przez zapłatę, o której mowa w art.87 ust.6 pkt1 ustawy o ptu, należy rozumieć także wzajemną kompensatę zobowiązań pomiędzy sprzedawcą i nabywcą. Zatem jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane przez Podatnika w deklaracji dla podatku od towarów i usług wynikają z faktur, które zostały w całości zapłacone poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności pomiędzy wystawcą faktury a Podatnikiem, to Podatnikowi, któremu przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie określonym w art.87 ust.2 ustawy o ptu, przysługuje -na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją –prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji. Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia , i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj