Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-415/37/3/05
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP-415/37/3/05
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
obowiązek płatnika
opinia biegłego
przychód z działalności wykonywanej osobiście
sądy


Pytanie podatnika
Czy wystawioną fakturę VAT w ramach osobiście wykonywanej działalności - w sytuacji gdy uzyskiwane są jednocześnie przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - należy wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów ?


Ze złożonego wniosku z dnia 27.09.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 28.09.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zasad ogólnych. Jako osobie fizycznej w ramach działalności wykonywanej osobiście zostały Panu przez Sąd zlecone czynności biegłego sądowego w dziedzinie szacowania nieruchomości i budownictwa do wykonania opinii w określonej sprawie. Za wykonane czynności wystawia Pan zleceniodawcy fakturę VAT. Przychód z tej działalności został przez Pana zakwalifikowany do przychodów, o których mowa w art.13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych co w konsekwencji, Pana zdaniem rodzi obowiązek poboru przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych przez Sąd należności.

Zdaniem podatnika wystawioną fakturę VAT w ramach uzyskanych przychodów z osobiście wykonywanej działalności nie należy kwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym nie wpisywać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z treścią art. 13 pkt 6) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 9.

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego wynika, że podatnik jako biegły sądowy w dziedzinie szacowania nieruchomości i budownictwa za wykonaną opinię w określonej sprawie otrzymuje z sądu wynagrodzenie z tytułu prowadzenia spraw z urzędu.

W świetle powołanego wyżej przepisu uzyskany przychód z wymienionego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.Zasady pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych z tego tytułu należności zostały określone w art. 41 i 42 wyżej wymienionej ustawy.

Jak wynika z treści art. 41 ust. 1, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym m.in. z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 6 ustawy, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczka ta wynosi 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Zgodnie z treścią art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu określonego w art. 13 pkt 6 wynoszą 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe.

Zaliczkę obliczoną w powyższy sposób, stosownie do uregulowań art. 41 ust. 1a , zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust.2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Pobraną zaliczkę na podatek dochodowy, w myśl unormowań art. 42 ust. 1 płatnik jest obowiązany przekazać, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru

Po zakończeniu roku, na podstawie otrzymanej od płatnika informacji PIT-11/8B przychody uzyskane z tego tytułu należy wykazać w zeznaniu podatkowym razem z pozostałymi przychodami uzyskanymi w danym roku podatkowym.

Należnością za wykonane zlecenie jest kwota wynagrodzenia należnego wykonawcy w kwocie brutto. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest wyraźnego zapisu, że podstawą do ustalenia zaliczek na podatek dochodowy jest przychód pomniejszony o podatek od towarów i usług. Przepis art. 11 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi jedynie, ze przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednakże stosownie do art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Powyższy przepis stanowi podstawę prawną aby uznać, że w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzeń wypłacanych przez sąd, przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jako podstawę należy przyjąć przychód po pomniejszeniu go o należny podatek od towarów i usług.

Reasumując, stosownie do ww unormowań prawnych sąd jako płatnik winien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od uzyskanych przez Pana przychodów o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym .

Zatem w sytuacji, gdy za wykonane przez Pana czynności występuje uregulowany w odrębnych przepisach obowiązek wystawienia faktury VAT, przychodu niżej wykazanego nie należy ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj