Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PDF-III-415/23/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-III-415/23/05
Data
2005.10.27


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty przejazdu
osoba nie będąca pracownikiem
podatek dochodowy od osób fizycznych
podróż służbowa (delegacja)
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wykazane przez lustratora koszty przejazdów własnym samochodem związane z przeprowadzeniem lustracji są wolne od podatku dochodwego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z podaniem Jednostki z dnia 27-07-2005r. w części dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do swojej właściwości na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 27-07-2005r. Jednostka złożyła w tutejszym organie podatkowym wniosek w części dotyczący pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z art.91 ustawy z dnia 16 września 1982r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1995r. Nr 54 poz.288 ze zm.) regionalny związek, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona, przeprowadził lustrację całokształtu jej działalności za okres trzyletni. Podstawą do przeprowadzenia kontroli była zawarta między regionalnym związkiem jako zleceniobiorcą a Spółdzielnią jako zleceniodawcą umowa o przeprowadzenie lustracji, w której między innymi określono wysokość wynagrodzenia (składki) za czynności lustracyjne oraz ujęto zobowiązanie Spółdzielni do zwrotu lustratorowi kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do siedziby kontrolowanej Spółdzielni, kosztów noclegów jakie wystąpiły z realizacją tej umowy przy zastosowaniu stawek określonych przepisami prawa. Lustrator po zakończeniu lustracji przedłożył rachunek, w którym wykazał, że w okresie lustracji do przejazdów z miejsca zamieszkania do siedziby Spółdzielni i z powrotem używał własnego samochodu. Koszty przejazdu zostały wyliczone na podstawie faktycznej liczby przejechanych kilometrów i stawek za 1 km. przebiegu, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236 poz.1990 ze zm.).

W przedmiotowym wniosku Jednostka pyta czy wykazane przez lustratora koszty przejazdów własnym samochodem związane z przeprowadzeniem lustracji są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.21 ust.1 pkt 16 z zastrzeżeniem art.21 ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.). Zdaniem Jednostki, przy założeniu, że poddanie się lustracji ma charakter obligatoryjny, koszty przejazdów związane z lustracją są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku wyjaśnia:Zwrot kosztów używania samochodu przez pracownika lub przez osobę nie będącą pracownikiem w jazdach zamiejscowych korzysta ze zwolnienia na podstawie art.21 ust.1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz 176 ze zm.). Zgodnie z zapisem ww artykułu wolne od podatku są diety i inne należności za czas:a) podróży służbowej pracownika,b) podróży osoby nie będącej pracownikiem- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust.13.

Zgodnie z zapisem ust.13 - przepis ust.1 pkt 16 lit.b stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:1) w celu osiągnięcia przychodów lub2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane lub4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art.13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

Rezygnacja ustawodawcy z dookreślenia rodzaju podróży odbywanej przez osobę niebędącą pracownikiem prowadzi do wniosku, że również przejazd związany z dojazdem należy traktować jako podróż w rozumieniu art.21 ust.1 pkt 16 lit.b) ustawy. Jeżeli więc spełnione będą pozostałe warunki przewidziane w powołanym art.21 ust.13 ustawy, to kwota otrzymana z tytułu zwrotu kosztów przejazdu będzie zwolniona od podatku dochodowego.

Bez względu na to, czy osobą otrzymującą należności za czas podróży jest pracownik, czy osoba nieposiadająca takiego statusu, wysokość zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych (w przypadku podróży na obszarze kraju) określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz.1990).

Na tej podstawie stwierdza się, że wyrażone w piśmie stanowisko Jednostki w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wykazanych przez lustratora kosztów przejazdów własnym samochodem związanych z przeprowadzeniem lustracji jest prawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, iż niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w 2005r. zgodnie zapytaniem Jednostki.

Stosownie do treści art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.Na podstawie art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające do żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj