Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-KN/443-81/O/05
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-KN/443-81/O/05
Data
2005.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
budynek mieszkalny
opłata czynszowa
podstawa opodatkowania
spłata kredytu
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy spłata kredytu przez przyszłych członków spółdzielni, stanowiąca element opłaty czynszowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 28.07.2005 r., uzupełnionego w dniu 02.08.2005 r., oraz w dniu 10.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług spłaty kredytu przez przyszłych członków spółdzielni stanowiącej element opłaty czynszowej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 28.07.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Spółdzielnia ... jest podatnikiem podatku VAT. W 2005 r. podatnik przystępuje do inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego. Strona będzie otrzymywała faktury VAT za wykonane prace budowlane opodatkowane 7 % podatkiem VAT. Przyszli członkowie z tytułu inwestycji będą dokonywali wpłat około 35 % wartości budowy na poczet wkładu mieszkaniowego wraz z 7 % podatkiem VAT. Pozostałą część Spółdzielnia otrzyma w postaci kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Po wybudowaniu budynku z ww. środków przyszli członkowie spółdzielni przystąpią do spłaty kredytu na zasadach zgodnych z zawartą umową. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych spłata kredytu będzie jednym z elementów opłaty czynszowej, obok opłaty eksploatacyjnej, opłat za media i wpłat na fundusz remontowy

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy spłata kredytu przez przyszłych członków spółdzielni, stanowiąca element opłaty czynszowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ...

Zdaniem wnioskodawcy, ponieważ spłata kredytu będzie jednym z elementów opłaty czynszowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem podatku od towarów i usług, gdyż czynności polegające na administrowaniu – pobieraniu opłat czynszowych, są ustawowo zwolnione z podatku VAT. Natomiast spłata ww. kredytu i odsetek jako element opłaty czynszowej jest zgodna z ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 29 ust 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) w przypadku ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jako kwotę należną, będącą podstawą opodatkowania ( obrotem ), przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężnej przepis art. 29 ust 10 stosuje się odpowiednio. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredyty na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.

Do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust 7 ww. ustawy o której mowa w ust. 6, wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy - zgodnie z postanowieniami statutu.

Wobec powyższego w przypadku otrzymania kredytu, który przeznaczony będzie na sfinansowanie kosztów budowy, do podstawy opodatkowania 7 % podatkiem VAT z tytułu ustanowienia, na rzecz członków spółdzielni, spółdzielczego prawa do lokalu, wliczona powinna być jako wkład budowlany kwota ww. kredytu przypadająca na poszczególne lokale mieszkania.

Natomiast jeżeli Spółdzielnia ... będzie spłacała zaciągnięty kredyt w imieniu członków spółdzielni, a kwota spłaty będzie stanowiła element opłaty czynszowej poszczególnych członków spółdzielni, która ustanowiona zostanie zgodnie z art. 4 ust 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, to czynności te zwolnione są na podstawie art. 43 ust 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) który stanowi, że zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zwolnienie to dotyczy opłat pobieranych przez spółdzielnię za :

  • eksploatację i utrzymanie ich lokali,
  • eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, lub nieruchomości wspólnych,
  • zobowiązania spółdzielni z innych tytułów
  • fundusz remontowy.

Tak więc spłata kredytu przez członków spółdzielni stanowiąca element opłaty czynszowej jest zwolniona od podatku VAT w myśl art. 43 ust 1 pkt 11 ww. ustawy.

Niniejszą odpowiedź udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj