Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-60/05/P/63/05
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-60/05/P/63/05
Data
2005.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
opinia biegłego
zlecenia


Pytanie podatnika
- czy w odniesieniu do przychodów uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście z tytułu wykonanych opinii w postępowaniu sądowym na zlecenie sądu jest Pan podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1, tzn. czy opinie te są wykonywane w ramach samodzielnej działalności gospodarczej, którą zdefiniowano w art. 15 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), - art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 3 pkt 3, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,- art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w Pana indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 23.08.2005 r. oceniając stanowisko Pana jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 25.08.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie szacowania nieruchomości oraz usług budowlanych i z tego tytułu jest Pan podatnikiem podatku VAT oraz prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.Ponadto jest Pan biegłym sądowym i wykonuje na zlecenie sądu opinie w postępowaniach sądowych, za które otrzymuje Pan przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).W tym przypadku sąd odprowadza za Pana podatek dochodowy a Pan otrzymuje wynagrodzenie po opodatkowaniu.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych formułuje Pan własne stanowisko, z którego wynika, że w świetle art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:#61623; warunków wykonania tych czynności,#61623; wynagrodzenia i #61623; odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.W przypadku wykonywania opinii na zlecenie sądu jest Pan związany ze zleceniodawcą co do wynagrodzenia. Zgodnie bowiem z § 2 pkt 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975 roku w sprawie kosztów postępowania dowodowego z opinii biegłych w postępowaniu sądowym (Dz. U. z 1975 r. Nr 46, poz. 254 ze zm.) wynagrodzenie Pana jest ściśle określone poprzez stawkę za godzinę pracy oraz koszty poniesione podczas wykonywania opinii. Do określonego w powyższy sposób wynagrodzenia nie może Pan doliczyć podatku VAT.Ponadto wykonana przez Pana opinia na zlecenie sądu w postępowaniu sądowym, wykorzystywana jest bądź nie, przy postanowieniach sądu w danej sprawie za które to sąd ponosi odpowiedzialność. Wynika stąd, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za czynności usługodawcy, co wyklucza uznanie realizacji tych usług w warunkach samodzielności.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie wymienione w sentencji postanowienia normy prawa podatkowego.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:Na podstawie art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w tym przepisie, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa, co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o VAT.Zatem sam fakt wykonywania pewnych czynności z nakazu władzy, np. sądu nie jest kryterium do uznania, że świadczenie nie jest wykonywane w sposób samodzielny.Oceny zakresu stosowania przepisów ustawy o VAT w odniesieniu do czynności wykonywanych przez biegłych sądowych na zlecenie sądu, należy dokonywać w świetle uregulowań zawartych w art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy, w szczególności pod kątem kryterium decydującym o uznaniu tych osób za podatników podatku od towarów i usług. W świetle tego przepisu za wykonaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Biegłym sądowym jest więc osoba, która posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej dziedzinie, potwierdzone stosownymi dokumentami. Do tej grupy zaliczamy m. in. rzeczoznawców majątkowych, którzy posiadając stosowne uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości, nie mogą odmówić pełnienia funkcji biegłego sądowego.Odpowiedzialność rzeczoznawcy majątkowego określona jest przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j.: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.).Opinia wydana przez biegłego sądowego jest dowodem w postępowaniu sądowym, a nie usługą, której bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania. Nie można zatem mówić, że sąd bierze odpowiedzialność za opinię biegłego, w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz treść przytoczonych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż czynności wykonywane na zlecenie sądu przez biegłych sądowych, nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy o VAT, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę. Tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych i stawka podatku VAT wynosi 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT).Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pana.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj