Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-4/05/KH/50740
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-4/05/KH/50740
Data
2005.07.15



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dokumenty handlowe (dokumentacja handlowa)
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podatek należny
podatek naliczony
podatek od wartości dodanej
stawki podatku
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Czy istnieje mozliwość zastosowania stawki VAT 0% dla WWD, dokonanej na rzecz nabywcy jeżeli Podatnik posiada nastepujące dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy; kopię faktury, specyfikacje towarów, dokument nadania wraz z wydrukiem ze strony internetowej przewożnika potwierdzającego doreczenie przesyłki, korespondencję handlową (zamówienie nabywcy) ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz, 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 06.06.2005r., data wpływu do tut. Urzędu 09.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów sprzedaje towary odbiorcom będącymi podatnikami podatku od wartości dodanej. Towary przewożone są przez przewoźnika, wyspecjalizowaną firmę posiadającą umowę z nabywcami towarów. Dlatego też zlecającym jest odbiorca towarów, Spółka w tej sytuacji nie ponosi kosztów transportu i przewoźnik nie wystawia dla Wnioskodawcy listu przewozowego. Zdarza się, że Podatnik korzysta z przesyłek kurierskich i wówczas jedynym dokumentem potwierdzającym wysłanie towaru jest dokument nadania. O aktualnym miejscu przesyłki Spółka dowiaduje się poprzez strony internetowe, może też uzyskać wydruk ze strony internetowej przewoźnika potwierdzającego doręczenie przesyłki.
Z uwagi na fakt, że Podatnik nie posiada dokumentu przewozowego otrzymanego od przewoźnika oraz potwierdzenia nabycia a więc nie posiada dokumentów wymienionych w art. 42 ust 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) zwanej ustawą o PTU i jego zdaniem podstawą do uznania tejże dostawy jako wewnątrzwspólnotowej jest dokument potwierdzający dokonanie zapłaty i dlatego jeżeli przed sporządzeniem deklaracji VAT-7 nie otrzyma zapłaty nalicza podatek wg. stawki podstawowej, a następnie w momencie otrzymania zapłaty posiada podstawę do korygowania naliczonego wcześniej podatku.

Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia czy istnieje możliwość zastosowania stawki VAT 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dokonanej na rzecz nabywcy, jeżeli Wnioskodawca posiada następujące dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy:
l. kopię faktury,
2. specyfikację towarów,
3. dokument nadania wraz z wydrukiem ze strony internetowej przewoźnika potwierdzającego doręczenie przesyłki,
4. korespondencję handlową (zamówienie nabywcy).
Zdaniem Podatnika od posiadania dokumentów wymienionych w art. 42 ust 3 ustawy o PTU uzależnione jest prawo podatnika do zastosowania dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0%, jednakże brak któregoś z nich nie pozbawia podatnika prawa do zastosowania stawki 0%, pod warunkiem, że z pozostałych dokumentów jednoznacznie wynika, iż towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Spółka gromadzi wszelkie stosowne dokumenty potwierdzające wywóz i przyjęcie towarów przez nabywcę. Dowodem niepodważalnym jest także zdaniem Podatnika zapłata za dostarczone towary. Z uwagi na wydłużony termin płatności, który wynosi zazwyczaj 30 dni, Spółka nalicza należny podatek VAT, a następnie musi sporządzić korekty deklaracji VAT-7.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje: zgodnie z regulacją art. 5 ust. 1 ustawy o PTU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Regulacja art. 7 ust. 1 przywołanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Z zapisu art. 13 ust. 1 ustawy o PTU, wynika, że przez wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniuczynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
Stosownie do przepisów art. 42 ust. 1 przywoływanej ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem między innymi: że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99 posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Dowodami zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o PTU, są wymienione w tym artykule dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niżterytorium kraju:
1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2) kopia faktury,
3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3 - 5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny;
4) dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju o czym mówi artykuł 42 ust. 11 ustawy o PTU.
Istotne znaczenie dla udokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów maj ą dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 ustawy o PTU, natomiast dokumenty wymienione w art. 42 ust. 11 ww. ustawy pełnią funkcję uzupełniającą, w przypadku, gdy dokumentacja podstawowa nie potwierdza jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy.
Specyfika rozliczeń dostaw Wnioskodawcy powoduje, iż nie posiada on dokumentów przewozowych, gdyż zapewnienie transportu towarów nie leży w zakresie jego obowiązków. W opisany m przypadku należy zatem wykorzystać inne dowody wskazujące na dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w tym te wymienione w art. 42, ust 11 ustawy o PTU. W stanie prawnym obowiązującym od 01.06.2005 r. ustawodawca dopuścił między innymi możliwość posłużenia się dowodem potwierdzającymi przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, o którym mowa w art. 42 ust 11 pkt 4 ustawy o VAT (nie wskazując iż winien to być oryginalny dokument). W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego dowody, jakimi dysponuje Spółka tj; dokument nadania wraz z wydrukiem ze strony internetowej przewoźnika potwierdzającego doręczenie przesyłki wraz z innymi dowodami ( korespondencją handlową, specyfikacją towarów, kopią faktury ) dają podstawę do uznania dokonania przez podatnika wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Wobec powyższego Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowei organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj