Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-122-1-GK/05
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-122-1-GK/05
Data
2005.10.31



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
pomoc finansowa
usługi doradcze


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku naleznego o kwoty podatku naliczonego wynikjące z faktury za usługi doradcze związne ze sporządzaniem wniosku o pomoc finansową w ramach Sektorowego Porgramu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 03 sierpnia 2005 r. w sprawie podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 03 sierpnia 2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 05 sierpnia 2005r.) L.dz. 8692/2005, Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatnik w 2005 r. wystąpił z wnioskiem o pomoc finansową w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na zakup środków trwałych. Przy sporządzaniu wniosku Spółka korzystała z usług firmy doradczej, która wystawiła fakturę za świadczone usługi. Zakupione środki trwałe będą wykorzystywane tylko w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Spółka zadała pytanie czy pomimo, iż na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 i pkt 3 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r . Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotowe wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, przysługuje Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z tymi wydatkami.

W opinii Podatnika w opisanej sytuacji, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"), przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowej usługi.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Generalną zasadą, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy, jest prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków, w tym wyrażony w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 58 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotowych wydatków nie uważa się za koszty uzyskania przychodów przychodów. Powołane przepisy stanowią, iż nie uważa się za koszy uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów uzyskanych przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Z przedmiotowych przepisów wynika, iż brak możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zatem Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowej faktury VAT, na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj