Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-415/38/3/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP-415/38/3/05
Data
2005.10.27



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
leki
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
rehabilitacja niepełnosprawnych
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację
zakup


Pytanie podatnika
Czy ponoszone przez osobę niepełnosprawną (osobę po mastektomii piersi) wydatki na zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej ?


Ze złożonego wniosku z dnia 11.10.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 12.10.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika następujący stan faktyczny.

Jest Pani osobą, wobec której w związku z mastektomią piersi orzeczono II grupę inwalidzką. W związku z niepełnosprawnością ponosi Pani wydatki na zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, takich jak protezy piersi, staniki-gorsety, specjalne kostiumy kąpielowe i inne środki lecznicze (maści, talki, zasypki). Wszystkie wskazane wyżej wydatki są Pani zdaniem niezbędne do normalnego psychicznego i fizycznego funkcjonowania. Niemożliwe jest noszenie protezy piersi bez właściwego specjalnego stanika-gorsetu a specjalny kostium kąpielowy jest niezbędny podczas kąpieli rehabilitacyjnych w sanatoriach oraz normalnych kąpielach w basenach.

Aktem prawnym regulującym w/w zagadnienie jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W art. 26 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy- w brzmieniu obowiazujacym w 2005 roku, ustawodawca wskazał możliwość pomniejszenia dochodu o poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne oraz o wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne został określony w art. 26 ust. 7a w/w ustawy.

W katalogu tych wydatków znajdują się między innymi wydatki na:

- zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,

- leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Zgodnie z ust.7b wskazanego wyżej art.26 wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Na podstawie ust.7c art.26 wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

Stosownie do uregulowań zawartych w art.26 ust.7d, warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1) I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a)całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

b) znaczny stopień niepełnosprawności,

2) II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a) całkowitą niezdolność do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Powyższe odliczenia mogą być również dokonane w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997r. (art.26 ust. 7g).

Jak wynika z wyżej wskazanych uregulowań samo pojęcie rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże pod pojęciem rehabilitacja należy rozumieć przywrócenie choremu aktywności poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie go do zmienionych warunków życia.

Reasumując, zdaniem tut. organu podatkowego poniesiony przez Panią wydatek na zakup protezy piersi podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej bowiem posiadanie jej niewątpliwie jest niezbędne w przywróceniu Pani aktywności fizycznej i w przystosowaniu się do zmienionych warunków życia, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Natomiast w odniesieniu do wydatków na środki pomocnicze (staniki-gorsety, specjalne kostiumy kąpielowe i inne środki lecznicze, tj. maści , talki, zasypki) właściwym do stwierdzenia czy środki te są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwianiu czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności jest lekarz specjalista.

Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj