Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/415/art.14a-82a/05/MK
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/415/art.14a-82a/05/MK
Data
2005.10.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt eksploatacyjny


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z bieżącą eksploatacja lokalu użyczonego można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 § 1 i art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz.60 z późn. zm), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.09.2005r. uzupełnionym w dniu 26.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczy podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie Biura Usług Motoryzacyjnych. Działalność jest prowadzona w lokalu użyczonym od teściowej. Zgodnie z zawartą umową wnioskodawca ponosi wydatki związane z bieżącą eksploatacją, remontem i adaptacją lokalu.

Pytanie podatnika:

Czy ponoszone wydatki zgodnie z umową użyczenia związane z bieżącą eksploatacją, remontem i adaptacją lokalu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem podatnika wydatki związane z bieżącą eksploatacją, remontem i adaptacją lokalu w którym prowadzi działalność gospodarczą użyczonego od teściowej na podstawie umowy użyczenia są kosztami uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z treścią art.710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz.93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.Z powyższego przepisu wynika, że cechą charakterystyczną umowy użyczenia jest nieodpłatność.Wydatki związane z tą nieruchomością nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodów zgodnie z art.16 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14 poz.176 z późn. zm.).Natomiast biorąc pod uwagę treść art.710-719 Kodeksu cywilnego, regulującego prawa i obowiązki stron umowy użyczenia, użytkującego obciążają koszty zwykłego używania rzeczy i utrzymania jej w stanie niepogorszonym. Strony umowy mogą zatem nałożyć na użytkującego obowiązek regulowania określonych należności tj. opłaty za energię elektryczną, wywóz nieczystości, zużycie wody itp., za koszty uzyskania przychodów po stronie używającego należy również uznać koszty poniesione na drobne remonty, czy odnowienie użytkowanej nieruchomości lub jej części.Kosztami uzyskania przychodów z tytułu nieodpłatnego używania nieruchomości lub jej części będą zatem faktycznie poniesione wydatki na utrzymanie tej nieruchomości w celu zachowania jej w stanie niepogorszonym oraz związane z bieżącą eksploatacją obiektu.Również wydatki na remont pomieszczenia dla potrzeb prowadzonej działalności, a także na wyposażenie w sprzęt biurowy, stanowić będą wydatek niezbędny w celu prowadzenia działalności.Przy zaliczeniu ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy się kierować zasadą wyrażoną w art.22 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.Należy pamiętać, że wydatki powinny służyć prowadzonej działalności i wykazywać związek przyczynowo - skutkowy z przychodami.Opłaty związane z bieżącą eksploatacją mogą być uznane do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem prawidłowego ich udokumentowania.Zgodnie z § 14 ust.2 pkt.7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152 poz.1475 z późn. zm.) wydatki związane z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; mogą być dokumentowane dowodami wewnętrznymi. Podstawą do sporządzenia dowodu wewnętrznego jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.W związku z powyższym stwierdza się jak w sentencji postanowienia.

POUCZENIE

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art.14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art.236 § 2 pkt.1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł. na podstawie art.1 ust.1 pkt.1 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz.U.z 2004r. Nr 253, poz.2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz.U.Nr 110, poz.1176 z późn. zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj