Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-36936A/05/107139/136/123/mk
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-36936A/05/107139/136/123/mk
Data
2005.08.31



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
biegły sądowy
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik wykonując czynności biegłego sądowego na zlecenie Sądu słusznie uznał , że jest podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonał rejestracji dla celu tego podatku ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02.08.2005 r.( wpł. 03.08.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza , iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w kwestii dotyczącej dokonania rejestracji dla celu podatku od towarów i usług w związku z wykonywaniem na zlecenie Sądu czynności biegłego sądowego w zakresie geodezji -

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny :

Z opisanego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jako biegły sądowy z zakresu geodezji na zlecenie Sądu wykonuje Pan opinie, bierze Pan udział w oględzinach. Koszt opinii i wynagrodzenia za czynności biegłego sądowego określa Sąd wydając postanowienie na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych w postępowaniu sądowym ( Dz.U. Nr 46, poz. 254 ze zmianami ) oraz Dekretu z dnia 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym .W związku z wykonywanymi czynnościami biegłego sądowego złożył Pan w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne podatnika podatku od towarów i usług VAT-R .

Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii:

Czy podatnik wykonując czynności biegłego sądowego na zlecenie Sądu słusznie uznał , że jest podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonał rejestracji dla celu tego podatku ?

Stanowisko podatnika :

W związku z wykonywaniem czynności biegłego sądowego w zakresie geodezji Podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług .

Ocena prawna stanowiska Podatnika :

Przed 01.05.2004 r. wykonywanie opinii przez biegłych na zlecenie Sądów na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami ) było zwolnione od podatku. Zgodnie bowiem z niniejszym przepisem zwolnione od podatku były przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1-6 i art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zmianami ) .

Od 01.05.2004 r. wymienione czynności wykonywane przez biegłych na zlecenie Sądów nie podlegają wyłączeniu ani zwolnieniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ). W art. 15 ust. 2 powołanej ustawy , działalność gospodarcza została zdefiniowana jako wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. To bardzo szerokie ujęcie działalności gospodarczej zostało jednak przez ustawę ograniczone. Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich .

W świetle uregulowań przepisu podanego w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy - uznaje się , że osoby fizyczne pełniące funkcje biegłych sądowych nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie wobec osób trzecich .

W związku z obowiązującymi od dnia 01 maja 2004 r. uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług -. wykonywanie opinii przez biegłych na zlecenie Sądów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

Konsekwencją niniejszego był zatem obowiązek dokonania rejestracji w urzędzie skarbowym. Zgodnie art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. niniejszej ustawy podmioty , o których mowa w art. 15 są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne , z zastrzeżeniem ust. 3 .


Powyższa interpretacja :

- dotyczy stanu taktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących ,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe , wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej .


Pouczenie :

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj