Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-611/12-4/EK
z 16 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-611/12-4/EK
Data
2012.10.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
odliczanie podatku naliczonego
prawo do odliczenia
termin


Istota interpretacji
Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej przed całościowym wykonaniem usługi, w części przypadającej na poszczególne raty, w rozliczeniu za okres, w którym została uiszczona należność (rata).



Wniosek ORD-IN 516 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.07.2012 r.(data wpływu 13.07.2012 r.), uzupełnione na wezwanie tut. Organu z dnia 23.08.2012r. (skutecznie doręczone 27.08.2012r.) pismem z dnia 03.09.2012 r. (data wpływu 05.09.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie usług licencyjnych:

  • w momencie otrzymania faktury – jest nieprawidłowe
  • w momencie płatności każdej raty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie usług licencyjnych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 03.09.2012r. (data wpływu 05.09.2012r.) na wezwanie Organu z dnia 23.08.2012r. (skutecznie doręczone w dniu 05.09.2012r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

  1. 1. P. spółka jawna (zwana dalej Spółką) jest podmiotem prowadzącym działalność przede wszystkim w zakresie usług doradczych i szkoleniowych w zakresie prawa pracy. W celu prawidłowego i rzetelnego świadczenia usług Spółka korzysta z dostępu do różnego rodzaju programów komputerowych baz danych na podstawie nabytych licencji. Jednym z programów, do których dostęp nabywa Spółka jest program L. zawierający między innymi treści aktów prawnych, orzecznictwa i piśmiennictwa. Dostęp do programu jest zapewniany za pośrednictwem strony internetowej (Spółka otrzymuje login i hasło umożliwiające korzystanie z programu L. online - nie otrzymuje płytek CD, ani innych nośników umożliwiających instalację programu na własnym twardym dysku).2. Umowa licencyjna na program L. zawierana jest przez Spółkę na okres dwóch lat (24 miesięcy). Sprzedawca wystawia w takim przypadku jedną fakturę VAT z góry na cały okres trwania umowy, czyli na okres dwóch lat. Faktura przewiduje jednak, że kwota wykazana na fakturze VAT jest płatna w ratach. Każda kolejna rata płatna jest co 2-3 miesiące. Przykładowo, zakupiona w 2010 roku licencja została udokumentowana fakturą wystawioną na łączną kwotę 9.442,80 zł brutto, przy czym kwota ta płatna była w 8 ratach w wysokości 1.180,35 zł każda płatnych kolejno do dnia:
    1. 30 kwietnia 2010 roku,
    2. 29 czerwca 20l0 roku,
    3. 27 września 2010 roku,
    4. 26 grudnia 2010 roku,
    5. 26 marca 2011 roku,
    6. 24 czerwca 2011 roku,
    7. 22 września 2011 roku,
    8. 21 grudnia 2011 roku.
  2. Spółka wpłaciła wszystkie wyżej wymienione raty w terminach wskazanych na fakturze VAT dokumentującej nabycie licencji do programu L.
  3. Spółka otrzymała fakturę VAT w miesiącu, w który miała już prawo do użytkowania programu L.
  4. Identyczna sytuacja miała miejsce w 2012 roku, gdy Spółka nabyła kolejną, dwuletnią licencję na program L. Również w tym przypadku została wystawiona jedna faktura na całą kwotę za dwuletnią licencję, przy czym faktura ta określała, że kwota na niej wskazana będzie płacona przez Spółkę w ratach co 2-3 miesiące. W konsekwencji, Spółka będzie wpłacała poszczególne raty należności za program L. w kolejnych terminach wskazanych na fakturze w latach 2012-2013 na analogicznych zasadach jak w przypadku licencji do programu L., z której Spółka korzystała w latach 2010-2011.
  5. Spółka rozlicza podatek od towarów i usług w miesięcznych okresach rozliczeniowych.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż złożony przez Spółkę wniosek dotyczy zarówno zaistniałego, jak i przyszłego stanu faktycznego. Jednocześnie Spółka wskazała, że jest podmiotem prowadzącym działalność przede wszystkim w zakresie usług doradczych i szkoleniowych. Opisany we wniosku program komputerowy L. jest wykorzystywany zarówno do świadczenia obu wyżej wymienionych rodzajów usług. Do końca 2010 roku – zgodnie z obowiązującymi w tamtym okresie przepisami – usługi szkoleniowe świadczone przez Spółkę były zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zaś usługi doradcze były opodatkowane według podstawowej stawki tego podatku. Tak więc w okresie do końca 2010 roku Spółka rozliczała podatek strukturą, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Od stycznia 2011 roku zasady opodatkowania usług szkoleniowych zostały zmienione i od tego momentu usługi szkoleniowe świadczone przez Spółkę podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki podatku od towarów i usług. Od 2011 roku Spółka świadczy więc tylko usługi podlegające opodatkowaniu i w związku z tym miała i nadal ma prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością.

Reasumując, powyższe w okresie do końca 2010 roku Spółka wykorzystywała program L. do świadczenia usług zarówno opodatkowanych jak i zwolnionych od opodatkowania podatkiem od towarów i usług – a więc zarówno do działalności opodatkowanej jak i zwolnionej od opodatkowania. Z kolei od początku 2011 roku Spółka wykorzystując program L. wyłącznie do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – czyli wyłącznie do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca zwrócił również uwagę, że pytanie Spółki dotyczy momentu-miesiąca -w którym może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie programu L. – bez względu na to, czy Spółka odlicza 100% podatku naliczonego, czy też jedynie jego część w oparciu o stosowaną strukturę sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółka ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony w całości w miesiącu otrzymania faktury lub w jednym z dwóch następującym po nim miesięcy...
  2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 będzie negatywna, to czy Spółka ma prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego w miesiącu płatności każdej raty lub w jednym z dwóch następujących po sobie miesiącach - w wysokości obliczonej od raty, którą Spółka uregulowała w tym miesiącu...

  1. W ocenie Spółki:
    1. Spółka ma prawo odliczyć całą kwotę podatku naliczonego VAT wynikającą z faktury VAT dokumentującej nabycie licencji do programu L. w miesiącu otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych miesiącach, następujących po miesiącu otrzymania faktury VAT.
    2. Jeżeli stanowisko Spółki przedstawione przez Spółkę w lit. a) powyżej w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej zostałoby uznane za nieprawidłowe - zdaniem Spółki - Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu płatności każdej raty lub w jednym z dwóch następujących po sobie miesiącach w wysokości obliczonej od raty (rachunkiem „w stu”), którą Spółka uregulowała w tym miesiącu.


Ad a)

  1. Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 w związku z ust. 11 ustawy o VAT Spółka ma prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT w miesiącu otrzymania tej faktury lub w dwóch kolejnych miesiącach. Jednocześnie - w myśl art. 86 ust. 12 ustawy o VAT - jeżeli Spółka otrzymała fakturę VAT przed wykonaniem usługi - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
  2. Niewątpliwie, w momencie otrzymania faktury VAT na początku obowiązywania okresu licencyjnego, usługa licencyjna powinna być uznana za wykonaną, ponieważ kontrahent Spółki udostępnił jej program na podstawie nabytej licencji - zatem Spółka ma możliwość korzystania z usługi. Należy bowiem zwrócić uwagę, że usługi licencyjne to usługi o charakterze ciągłym, polegająca na umożliwieniu korzystania z programu L. W przypadku Spółki udostępnienie programu L. miało miejsce w momencie nabycia licencji, ponieważ od tego momentu Spółka miała fizyczną możliwość korzystania z programu. Z tego powodu za moment wykonania usługi licencyjnej, polegającej jak wskazano powyżej na umożliwieniu korzystania z programu L. należy uznać moment nabycia licencji, z którym wiąże się faktyczne udostępnienie programu L.
  3. Skoro więc Spółka nabyła dwuletnią licencję do programu L., która to licencja była udokumentowana jedną fakturą VAT wystawioną na początku okresu licencyjnego i obejmowała wynagrodzenie należne za cały okres licencyjny, zaś usługę należy uznać za wykonaną w momencie faktycznego umożliwienia dostępu do programu komputerowego - to Spółka ma prawo odliczenia podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktury dokumentującej nabycie licencji lub w jednym z dwóch kolejnych miesięcy następujących po miesiącu otrzymania faktury VAT.

Ad b)

  1. W przypadku gdyby w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej stanowisko przedstawione powyżej zostałoby uznane za nieprawidłowe, to Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu, w którym Spółka uregulowała należność z tytułu raty płaconej przez Spółkę w tym miesiącu. W miesiącu płatności tej raty Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w wysokości obliczonej od kwoty zapłaconej raty. Odliczenie to będzie Spółce przysługiwało w miesiącu zapłaty raty (lub w miesiącu w którym przypada termin płatności raty - jeżeli Spółka opóźni się z płatnością) lub w jednym z dwóch kolejnych miesięcy następujących po miesiącu zapłaty raty.
  2. Stanowisko Spółki wynika z art. 86 ust. 12a ustawy o VAT, z których wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego tytułu nabycia usług licencyjnych powstaje w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy. Niewątpliwie, w analizowanym przypadku w terminie płatności poszczególnych rat powstaje dla licencjodawcy obowiązek podatkowy w stosunku do raty, której termin płatności mija w tym miesiącu. W takiej sytuacji odpowiednio powinno powstać prawo do odliczenia podatku naliczonego po stronie nabywcy (Spółki).
  3. Nie ma przy tym znaczenia dla powyższej klasyfikacji, że licencjodawca wystawił na początku okresu licencyjnego jedną fakturę dokumentującą udzielenie licencji, przy czym płatność należności wynikającej z tej faktury rozbił na cały okres obowiązywania licencji. W przypadku uznania, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w miesiącu płatności poszczególnych rat (lub w jednym z dwóch następujących miesięcy) nie ma znaczenia dla prawa do odliczenia podatku naliczonego na ile wcześniej przed terminem płatności zostanie wystawiona faktura.
  4. Należy przy tym zaznaczyć, że powyższe regulacje dotyczą sytuacji, gdy faktura została wystawiona i dostarczona do nabywcy (Spółki) przed dniem wykonania usługi. Jak wskazała Spółka powyżej, w przypadku Spółki usługa licencyjna, a więc usługa polegająca na umożliwienia korzystania z programu L. została wykonana w momencie faktycznego umożliwienia dostępu do programu, a więc miał miejsce w miesiącu, w którym Spółka nabyła licencję. Z tego powodu zdaniem Spółki stanowisko przedstawione w literze a) powyżej jest najbardziej prawidłowe.

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie przedstawionego powyżej stanowiska Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie usług licencyjnych w momencie otrzymania faktury,
  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie usług licencyjnych w momencie płatności każdej raty.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Ponadto wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają w sposób technicznoprawny regulacje zawarte w art. 90 ustawy. I tak, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z art. 93 ust. 3 ustawy proporcję, o której mowa w art. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Terminy, w których powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ustawodawca określił w art. 86 ust. 10-13 ustawy.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Przepis art. 86 ust. 11 ustawy stanowi, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

W myśl art. 86 ust. 12a pkt 1 ustawy o VAT przepisu ust. 12 nie stosuje się do przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą: otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 28l pkt 1.

W art. 28l pkt 1 ustawy o VAT mowa między innymi o usługach w zakresie udzielania licencji.

Stosownie do art. 86 ust. 13 ustawy jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego niezależnie od terminu obniżenia kwoty podatku.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka nabyła dostęp do programu L. Umowa licencyjna na program L. zawierana jest przez Spółkę na okres dwóch lat (24 miesięcy). Sprzedawca wystawia w takim przypadku jedną fakturę VAT z góry na cały okres trwania umowy. Faktura przewiduje jednak, że kwota wykazana na fakturze VAT jest płatna w ratach. Każda kolejna rata płatna jest co 2-3 miesiące. Zakupiona w 2010 roku licencja została udokumentowana fakturą wystawioną na łączną kwotę 9.442,80 zł brutto, przy czym kwota ta płatna była w 8 ratach w wysokości 1.180,35 zł. Wnioskodawca wpłacił wszystkie raty w terminach wskazanych na fakturze VAT dokumentującej nabycie licencji do programu L. Spółka otrzymała fakturę VAT w miesiącu, w którym miała już prawo do użytkowania programu L. Ponadto w roku 2012, Spółka nabyła kolejną, dwuletnią licencję na program L. Również w tym przypadku została wystawiona jedna faktura na całą kwotę za dwuletnią licencję, przy czym faktura ta określała, że kwota na niej wskazana będzie płacona przez Spółkę w ratach co 2-3 miesiące. W konsekwencji, Spółka będzie wpłacała poszczególne raty należności za program L. w kolejnych terminach wskazanych na fakturze w latach 2012-2013 na analogicznych zasadach jak w przypadku licencji do programu L., z której Spółka korzystała w latach 2010-2011. Spółka rozlicza podatek od towarów i usług w miesięcznych okresach rozliczeniowych. W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż opisany we wniosku program komputerowy L. jest wykorzystywany zarówno do świadczenia usług zarówno doradczej jak i szkoleniowej. Do końca 2010 roku usługi szkoleniowe świadczone przez Spółkę były zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zaś usługi doradcze były opodatkowane według podstawowej stawki tego podatku. Wnioskodawca w okresie do końca 2010 roku rozliczał podatek strukturą, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Od stycznia 2011 roku zasady opodatkowania usług szkoleniowych zostały zmienione i od tego momentu usługi szkoleniowe świadczone przez Spółkę podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki podatku od towarów i usług. Od 2011 roku Spółka świadczy więc tylko usługi podlegające opodatkowaniu i w związku z tym miała i nadal ma prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością.

Z powyższych regulacji wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku. A zatem odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane lub importowane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast podatnikowi nie przysługuje uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy wystawiona faktura (dokument celny) w rzeczywistości nie odzwierciedla wykonanych czynności, w szczególności zaś, gdy zdarzenie gospodarcze w ogóle nie zaistniało, zaistniało w innej niż wskazano dacie lub w rozmiarach innych niż wynika z faktury lub dokumentu celnego, bądź też zaistniało pomiędzy innymi (niż to stwierdza faktura czy dokument celny) podmiotami gospodarczymi. Zatem prawo do obniżenia podatku należnego jest wyraźnie uzależnione od wypełnienia obowiązku dostawcy lub usługodawcy, jakim jest wydanie konkretnego towaru, który został wprowadzony do obrotu gospodarczego lub rzeczywiste wykonanie usługi na rzecz usługobiorcy i wystawienie faktury potwierdzającej te czynności (jeżeli powinny być one potwierdzone fakturą). Podkreślić przy tym należy, iż pod pojęciem wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośrednio lub pośrednio) na rzecz usługodawcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę (usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi). Zatem w przedmiotowej sprawie, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, iż faktury, o których mowa we wniosku zostały wystawione przez usługodawcę po wykonaniu usługi, bowiem usługa dostępu do programu L. ma być świadczona w okresie wskazanym na fakturach i w tym okresie Wnioskodawca ma zapewniony dostęp do programu.

Jeśli faktura została otrzymana wcześniej (tj. przed powstaniem obowiązku podatkowego u wystawcy), to podatnik nie może jeszcze dokonać obniżenia podatku. Prawo to zostaje zawieszone do czasu, aż usługa którą dokumentuje faktura, zostanie wykonana lub towar objęty fakturą zostanie wydany. Po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury w rozliczeniu za właściwy miesiąc. Zaznaczyć przy tym należy, iż powyższa zasada nie będzie miała zastosowania w szczególnych przypadkach powstania obowiązku podatkowego, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11.

W przedmiotowej sprawie jak wynika z wniosku ma miejsce dostawa licencji. Zatem mając na uwadze postanowienia art. 86 ust. 12a pkt 1 ustawy o VAT w związku z 19 ust. 13 pkt 9 i art. 28l pkt 1 ustawy o VAT (stanowiących, że przepisu art. 86 ust. 12 ustawy o VAT nie stosuje się do przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie m. in. z art. 19 ust. 13 pkt 9 – tj. m. in. dostawy licencji) w sprawie nie znajdą zastosowania postanowienia art. 86 ust. 12 ustawy o VAT. Zatem nabywca w przypadku otrzymania faktury przed zakończeniem świadczonej usługi, dokumentującej usługi nabycia licencji ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy od tych czynności u sprzedawcy. W przedmiotowej sprawie zatem Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w miesiącach, w których Spółka dokonała zapłaty poszczególnych rat za rok 2010 (lub w jednym z dwóch następujących miesięcy) z uwzględnieniem art. 90 ustawy (program L. był wykorzystywany do działalności zwolnionej i opodatkowanej). Za rok 2011 -2013, Spółce przysługiwało/będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w miesiącach, w których Spółka dokona wpłat poszczególnych rat (lub w jednym z dwóch następujących miesięcy).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania 2, iż Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu płatności każdej raty lub w jednym z dwóch następujących po sobie miesiącach w wysokości obliczonej od raty (rachunkiem „w stu”), którą Spółka uregulowała w tym miesiącu należało uznać za prawidłowe.

Na marginesie należy dodać, że zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-4 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj