Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-176-1/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-176-1/05
Data
2005.12.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
świadczenie usług
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Jaka jest wysokość stawki podatku od towarów i usług na świadczone usługi reklamowe na rzecz kontrahentów zagranicznych, zarejestrowanych dla celów podatkowych w krajach członkowskich UE?



POSTANOWIENIE
=======================
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 września 2005 r., uzupełnionego w dniu 19 października 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług na świadczone usługi reklamowe na rzecz kontrahentów zagranicznych, zarejestrowanych dla celów podatkowych w krajach członkowskich UE - stwierdza, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e
=======================
Pismem z dnia 30 września 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka wydaje tygodnik dwujęzyczny (PKWiU 221310-0021), który jest czasopismem specjalistycznym, spełniającym ustawowe warunki. Aktualnie tygodnik jest kolportowany głównie w Polsce. Pewna ilość prenumerat jest rozsyłana z redakcji za pośrednictwem poczty głównie do Niemiec. Spółka nie posiada dokumentów przewozowych gazety przez granicę. Spółka w tygodniku świadczy usługi reklamowe dla kontrahentów zagranicznych mających siedziby i zarejestrowanych w innych krajach UE.

Zdaniem Spółki sprzedając usługę reklamową, która jest zakwalifikowana do usług niematerialnych, dla nabywców zagranicznych zobowiązanych do rozliczenia się z podatku od wartości dodanej w UE Spółka ma prawo wystawiać faktury ze stawką 0%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz złożonymi wyjaśnieniami podatnik świadczy usługę reklamową w wydawanym przez siebie tygodniku, na co posiada dokumenty potwierdzające złożenie zamówienia przez kontrahenta. Niewielka ilość prenumerat rozsyłana jest za pośrednictwem poczty w celu potwierdzenia wykonanej usługi reklamowej. Spółka nie posiada dokumentów przewozowych przez granicę, a usługa świadczona jest na rzecz podatników zarejestrowanych dla celów podatkowych w krajach Wspólnoty.

Zgodnie z przepisem szczególnym art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 2 w przypadku, gdy usługi reklamy są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony w piśmie stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uważa, iż w przypadku, gdy podatnik świadczy usługi reklamowe na rzecz kontrahentów unijnych, będących podatnikami podatku od wartości dodanej, to usługi takie są opodatkowane w kraju siedziby usługobiorcy, czyli kraju Wspólnoty innym niż Polska.

Zobowiązanym do rozliczenia podatku jest usługobiorca mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty. Polski podatnik nie wykazuje podatku z tego tytułu ani w Polsce, ani w innym kraju Wspólnoty.

W sytuacji gdy usługi wymienione w art. 27 ust.4 pkt 2 świadczone są na rzecz osób prawnych, które nie są podatnikami podatku od wartości dodanej na terytorium Wspólnoty, nie znajduje zastosowania zasada przenosząca obowiązek podatkowy na nabywcę. W takim przypadku usługa powinna zostać opodatkowana według siedziby usługodawcy, według obowiązujących krajowych stawek VAT, w tym przypadku w Polsce wg stawki 22%.

Zgodnie natomiast z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ponadto na podstawie art. 106 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio m.in. do świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym Spółka winna dokumentować przedmiotowe transakcje fakturami VAT bez naliczenia podatku .

Ponadto zgodnie z § 9 ust. 15 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798) faktury wystawiane przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, świadczących usługi określone w art. 27 ust. 3 lub w art. 28 ust. 3,4,6 i 7 ustawy, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinny zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Zdaniem tut. organu sprzedaż tygodnika stanowi w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT dostawę towarów.

Jeżeli kolportaż czasopism dla odbiorców zagranicznych stanowi jedynie potwierdzenie, że usługa reklamowa (ogłoszenie w prasie) została wykonana zgodnie z umową i jest przekazaniem nieodpłatnym to zdaniem tut. organu, jest czynnością nieodpłatną będącą dostawą towarów zrównaną z odpłatną dostawą w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 13. ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Stosownie do art.42 ust. 1 wywóz towaru do innego kraju Wspólnoty jest uznany za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i opodatkowany według stawki podatku 0% , pod warunkiem że:

1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2) kopia faktury,

3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku
- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Zatem, w przypadku braku spełnienia powyższych przesłanek dostawę towarów opodatkowuje się w kraju według obowiązujących ?krajowych? stawek podatku VAT.

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek , zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

W świetle powyższego stanowisko Spółki w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i usług na świadczone usługi reklamowe na rzecz kontrahentów zagranicznych, zarejestrowanych dla celów podatkowych w krajach członkowskich UE jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj