Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PM/436-7/05
z 29 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-7/05
Data
2005.07.29


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy pożyczki w sytuacji, gdy pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i sporadycznie udziela pożyczek finansowych określonych klasyfikacją PKWIU 65.22.10-00.90 jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym.


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 23.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek finansowych korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki, iż przedmiotowe umowy pożyczek podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 23.05.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 30.05.2005 r.) wystąpiła Spółka o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy pożyczki w sytuacji, gdy pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i sporadycznie udziela pożyczek finansowych określonych klasyfikacją PKWIU 65.22.10-00.90 jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym.

Spółka nadmieniła również, iż ww pożyczki korzystają ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jako usługi wymienione w pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy.

Biorąc pod uwagę treść art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedniolity Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm), który brzmi :

nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Należy zauważyć, iż nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie tylko czynności -w tym przypadku umowy pożyczek finansowych- opodatkowane podatkiem od towarów i usług, ale także z nich zwolnione na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z faktem, iż w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczek udzielane przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług korzystające ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 1 jako usługi wymienione w pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT nie podlegają podatkowi od czynniści cywilnoprawnych.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki w zakresie dotyczącym opodatkowania ww pożyczek jest nieprawidłowe, natomiast interpretacja w zakresie dotyczącym korekty deklaracji PCC-1 zostanie udzielona w odrębnym piśmie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w rozpatrywanym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj