Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1909/2005/ADB
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1909/2005/ADB
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kontrahent zagraniczny
książka
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo została zastosowana stawka podatku w wysokości 0% dla dostawy książek i wizytówek jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, przy założeniu że przed terminem złożenia deklaracji VAT -7 za ten miesiąc dotrą do wnioskodawcy dokumenty potwierdzające otrzymanie towaru przez kontrahenta francuskiego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.7 ust.1, art.41 ust.1, art.42 ust.1, ust.12, ust.13, art.146 ust.1 pkt 3a ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.09.2005r /data wpływu 06.09.2005r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% przy sprzedaży książek dla kontrahenta z Francji za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 06.09.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 05.09.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawniczą, poligraficzną oraz handlową. Uczestniczy w transakcji z kontrahentem z kraju należącego do Unii Europejskiej (Francja), posiadającym francuski identyfikacyjny numer unijny.Kontrahent ten organizuje międzynarodowe konferencje naukowe i powierzył nam dostawę książek oraz wizytówek. Książka ta stanowi zbiór naukowych referatów, posiada ISBN. W dniu 03.08.2005r podatnik otrzymał zaliczkę na ww. książki. Otrzymanie zaliczki zostało udokumentowane fakturą wystawioną w dniu 03.08.2005r ze stawką 0%.Po otrzymaniu wsadu merytorycznego - tekstów, rysunków, loga, wykresów do poszczególnych referatów - podatnik wykonał książki i wizytówki, które następnie przyjął do magazynu.W dniu 22.08.2005r wystawiono dokument wydania towarów, odebranych za pokwitowaniem przez firmę transportową. Transakcja ta jest potwierdzona dodatkowo dokumentem CMR z dnia 23.08.2005r - z terminem dostawy do Paryża na dzień 29.08.2005r.W dniu 22.08.2005r podatnik wystawił fakturę VAT ze stawką 0% na dostawę ww. towarów.
Zapytanie
Czy prawidłowo została zastosowana stawka podatku w wysokości 0% dla dostawy książek i wizytówek jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, przy założeniu że przed terminem złożenia deklaracji VAT -7 za ten miesiąc dotrą do wnioskodawcy dokumenty potwierdzające otrzymanie towaru przez kontrahenta francuskiego?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika - od ww. transakcji prawidłowo został naliczony 0% podatek VAT. W sytuacji braku potwierdzenia otrzymania towarów przez kontrahenta do dnia złożenia deklaracji VAT-7 - podatnik naliczy podatek należy wg stawki 22%, z możliwością dokonania korekty.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.W przypadku gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez podatnika jest wykonanie produktu w postaci np. wydrukowanej książki, która została wydrukowana na materiale własnym drukarni, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę w świetle art.7 ww. ustawy - jeżeli wykonujący to zlecenie przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tym produktem jak właściciel.
Stosownie do treści obowiązujących przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. O tym czy mamy do czynienia z wykonywaniem usług czy dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.
Każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności.
Zgodnie z przepisem zawartym w art.42 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% pod warunkiem, że:
-podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art.97 ust.10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,
-podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art.99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
W świetle regulacji prawnej zawartej w art.42 ust.12 ww. ustawy - jeżeli warunek, o którym mowa w ust.1 pkt 2 (otrzymanie dokumentów), nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuję tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art.109 ust.3, jako dostawę na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust.1 pkt 2, w terminie późniejszym niż określony w ust.12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art.100 ust.1, w której wykazał dostawę towarów - zgodnie z art.42 ust.13.
Należy jednakże zwrócić uwagę, iż zgodnie z art.146 ust.1 pkt 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia m.in. książek sklasyfikowanych wg PKW i U w grupowaniu ex 22.11, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, iż podatnik dokonując sprzedaży książek dla kontrahenta francuskiego, posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który to kontrahent podał swój numer na fakturze - dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, opodatkowanych, zgodnie z ww. przepisami stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%.Stawka ta ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji potwierdzenia wywozu towarów poza granice kraju oraz otrzymania ich przez kontrahenta, do dnia złożenia deklaracji VAT-7. Brak posiadania takich dokumentów przez podatnika nakłada na niego obowiązek opodatkowania sprzedaży tak jak dostawy w kraju.
W przedmiotowej sprawie sprzedaż książek na terytorium kraju także będzie opodatkowana stawką 0%, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem art.146 ust.1 pkt 3a ustawy o VAT.
Sprzedaż wizytówek zaś będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki 22%, zgodnie z art.41 ust.1 tej ustawy.Po otrzymaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podatnik ma prawo do dokonania korekty deklaracji, z wykazaną sprzedażą krajową.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj