Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-66/27436/05/211917/121/124/CzW
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-66/27436/05/211917/121/124/CzW
Data
2005.07.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Utrata zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek rejestracji i rozliczania podatku od towarów i usług w sytuacji, w której podatnik wykonujący usługi zwolnione przedmiotowo z podatku od towarów i usług rozszerza działalność o czynności nie podlegające zwolnieniu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 24.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: (...) Spółka z o.o. - posiadając status Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - od 2001 r. świadczy usługi medyczne sklasyfikowane w dziale PKWiU ex 85 „Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej”, które zarówno przed, jak i po 01.05.2004 r. wymienione są w katalogu usług zwolnionych przedmiotowo w podatku od towarów i usług.Od miesiąca maja 2005 r. Spółka rozpoczęła wykonywać inne czynności, niż zwolnione z podatku od towarów i usług, tj. usługi optyczne. Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R złożone zostało w dniu 0l.07.2005 r.
Pytanie Podatnika dotyczy momentu powstaniu obowiązku rozliczania podatku od towarów i usług.

Stanowisko Podatnika: - Spółka korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem zapisu ust. 9 i 10 tego artykułu. W związku z powyższym, może przeprowadzić aktualizację zgłoszenia na podstawie art. 96 ust. 5 pkt 2 lub 4 ustawy.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów - i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.Kwota ta na rok 2005 wynosi 43 800 zł i wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2004 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 253, poz. 2528).
W świetle art. 113 ust. 2 ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z kolei, w myśl art. 113 ust. 9 ustawy, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.
Na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, do wartości sprzedaży uprawniającej podatnika do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług nie wlicza się, m.in. odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że (...) Spółka z o.o. od 2001 r. świadczy usługi medyczne (zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług ), a od miesiąca maja 2005 r. poszerzyła zakres wykonywanych czynności o usługi opodatkowane, tj. usługi optyczne.W świetle obowiązujących przepisów, Spółka nie jest podatnikiem rozpoczynającym wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy, do którego odwołuje się art. 113 ust. 9 ustawy.
W art. 5 ust. 1 ustawy wymienione są czynności, które co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Art. 5 ustawy nie rozróżnia czynności opodatkowanych i czynności zwolnionych od podatku, wszystkie z nich traktuje jako czynności, które podlegają temu podatkowi.Oznacza to, że w przypadku Spółki nie będzie miał zastosowania art. 113 ust. 9 ustawy - odnoszący się do podatników rozpoczynających wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy w trakcie roku podatkowego - lecz art. 113 ust. 1 ustawy. W konsekwencji dla ustalenia prawa Podatnika do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w roku 2005 decydujące znaczenie ma wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym, tj. 2004 r.

Zgodnie z przepisem art. 168 ust. 3 ustawy, do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r., przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175, tj. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).
Art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy określa, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10 000 euro. Z kolei art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. stanowi, że opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto, w myśl art. 4 pkt 8 tej ustawy, przez sprzedaż towarów rozumie się również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie czynności określonych w art. 2.Zatem określony w art. 14 ust. 1 pkt 1 (uprzednio obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku acyzowym) limit obrotów za ubiegły rok (kwota 10 000 euro) uprawniający do zwolnienia podmiotowego, określa się w oparciu o sumę wartości sprzedaży towarów i usług w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 uprzedniej ustawy, to jest, zarówno sprzedaży zwolnionej, jak i opodatkowanej.

Podsumowując - jeżeli w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. wartość sprzedaży z tytułu świadczonych usług medycznych nie przekroczyła kwoty odpowiadającej równowartości 10 000 euro (kwoty 43 800 zł) - to w roku 2005 Spółka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług do momentu przekroczenia tej kwoty z tytułu sprzedaży usług optycznych, oraz innych usług czy towarów, których sprzedaż nie podlega zwolnieniu od podatku.
Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Natomiast w sytuacji gdy w ww. okresie, tj. od 01.01.04 r. do 30.04.04 r., wartość sprzedaży z tytułu świadczonych usług medycznych przekroczyła kwotę odpowiadającą równowartości 10 000 euro - to Spółka utraciła prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, co skutkuje obowiązkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (na druku VAT-R) przed dniem wykonania pierwszej sprzedaży usług, czy towarów, których sprzedaż nie podlega zwolnieniu od podatku - na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy.
Ponadto informuje się, że na podstawie art. 96 ust. 3 ustawy, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R).Natomiast w świetle art. 96 ust. 5 pkt 2 i 3 ustawy, jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3 (zarejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni) utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązani są do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:
- przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, w przypadku utraty tego prawa,
- przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj