Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-087/05
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-087/05
Data
2005.08.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
dochody kapitałowe
kwota wolna
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy uzyskując w 2005r. dochód wyłącznie z tytułu odsetek od oszczędności oraz dochód z obrotu akcjami na giełdzie papierów wartościowych można w zeznaniu PIT-38 wykazać kwotę wolną od podatku?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dot. odliczenia od podatku ,,kwoty wolnej od podatku”

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pan pismem wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2005 roku podatnik uzyska wyłącznie dochody z tytułu odsetek od oszczędności oraz dochód z tytułu obrotu na giełdzie papierów wartościowych. Od wypłacanych odsetek bank pobiera zryczałtowany podatek. Natomiast dochód uzyskany z obrotu na giełdzie papierów wartościowych podlega opodatkowaniu w wysokości 19% na formularzu Pit-38.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy w opisanej sytuacji istnieje możliwość odliczenia od podatku ,, kwoty wolnej od podatku”.

Pan opierając się na zasadach obowiązujących w USA uważa, że zarówno dochody uzyskane z tytułu odsetek od oszczędności, dochody z tytułu obrotu na giełdzie papierów wartościowych nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym. Zdaniem podatnika wszystkie dochody uzyskane w roku podatkowym winny być opodatkowane na zasadach ogólnych gdzie jest możliwość odliczenia od podatku kwoty wolnej.

Prawne podstawy nakładania obowiązków podatkowych stanowi obowiązująca od dnia 17 października 1997 roku Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483). W art. 217 ustrojodawca postanowił, że: nakładanie podatków, innych danin publicznych oraz określenie podmiotów opodatkowania, przedmiotów opodatkowania, stawek podatkowych, kategorii podmiotów zwolnionych od podatków, zasad przyznawania ulg i umorzeń podatkowych może następować wyłącznie w drodze ustawy.

Na polski system podatkowy składa się jedenaście tytułów podatkowych ,objętych materialnym szczegółowym prawem podatkowym.

Pojęcie podatku zostało zdefiniowane w art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa jako publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) – zwana dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest podstawowym źródłem prawa jeżeli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych. Ustawa ta określa źródła przychodów podlegające tym podatkiem, sposób opodatkowania przychodów z poszczególnych źródeł, a także obowiązki płatników i podatników w zakresie obliczania, poboru i przekazywania zaliczek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  2. działalność wykonywana osobiście,
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  4. działy specjalne produkcji rolnej,
  5. nieruchomości lub ich część,
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku zawiązanych z działalnością gospodarczą,
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe , w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  9. a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    d) innych rzeczy,
    – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie , a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca , w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,
  10. inne źródła.

Natomiast przepis art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Generalną zasadą, jaka została przyjęta przy opodatkowaniu osób fizycznych, jest zasada kumulowania dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Oznacza to konieczność łączenia (dodawania) dochodów ze wszystkich źródeł. Jeżeli z danego źródła przychodów zamiast dochodu powstała strata, należy wykazać ją odrębnie i nie pomniejszać o jej wysokość dochodów z innych źródeł.

Zatem opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodu, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie.

Przepisy art. 27 dotyczą przede wszystkim określenia elementów skali podatkowej, a w szczególności stawki podatkowej. Od stawki podatkowej bezpośrednio zależy wysokość należnego podatku. Co do zasady bowiem należny podatek jest iloczynem stawki podatkowej i podstawy opodatkowania.

Przyjęty przez ustawodawcę model podatku dochodowego jako podatku o charakterze progresywnym determinuje określenie w przepisach pozostałych elementów skali podatkowej. Biorąc pod uwagę, że ustawodawca zdecydował się na tzw. progresję szczeblową – tzn. taką w której podstawa opodatkowania dzielona jest na części w określonej wysokości, i od tych części obliczany jest podatek wedle odrębnej stawki podatkowej – ważnym elementem skali podatkowej są przedziały podatkowe.

W polskim podatku dochodowym występuje również specyficzna zerowa stawka podatkowa. Rolę tę pełni kwota wolna od podatku. Również ona jest elementem skali podatkowej.

Od zasady kumulacji dochodów ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła wyjątki. Związane jest to z faktem, że dla ich opodatkowania przewidziane są specjalne reguły. Dotyczy to dochodu z remanentu likwidacyjnego, dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób ryczałtowy (m.in. z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą), dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych jednolitą stawką 19% oraz sytuacji, gdy podatnik korzysta z tzw. kredytu podatkowego.

Od 1 stycznia 2004 roku ustawodawca wprowadził specyficzny sposób opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Dochody te w skali całego roku podatkowego podlegają opodatkowaniu jednolitym 19% podatkiem, które nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi wedle skali podatkowej.

W tym przypadku ustawodawca zobowiązał podatników do składania odrębnych zeznań podatkowych (Pit-38).

Mając na uwadze powyższe osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej , podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów według zasad określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego w przypadku uzyskania w 2005 roku jedynie dochodu z tytułu odsetek od oszczędności oraz dochodu z tytułu obrotu na giełdzie papierów wartościowych nie będzie Pan miał możliwości odliczenia od podatku kwoty wolnej, ponieważ dochody te nie podlegają opodatkowaniu wedle skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lecz zryczałtowanym podatkiem, który nie przewiduje możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.

Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj