Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-82/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-82/05
Data
2005.06.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
agencja
podatek od towarów i usług
usługi pocztowe
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy otrzymane wynagrodzenie z tytułu prowadzenia agencji pocztowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r. , poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.04.2005 r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że :
w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umowy zawartej z Pocztą Polską prowadzi Pani agencję pocztową, w ramach której w imieniu i na rzecz Poczty Polskiej prowadzona jest:Za wykonane usługi z tytułu prowadzenia agencji pocztowej i doręczenia przesyłek pocztowych na koniec każdego okresu rozliczeniowego wystawiany jest rachunek dla Poczty Polskiej wg wzoru i wytycznych otrzymanych od Poczty Polskiej.

Zgodnie z opinią nr OK-5672/KU-2458/2005 z dnia 27.05.2005 r. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi usługi agencji pocztowej wykonywane na podstawie zawartej umowy mieszczą się w grupowaniach:
� przyjmowanie i dostarczanie przesyłek listowych, paczek sprzedaż znaczków, kart pocztowych itp. PKWiU 64.11.1 "Usługi operatora publicznego";
� przjmowanie wpłat na rachunki bankowe itp. PKWiU 65.12.10-00.90 "Usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe, gdzie indziej niewymienione"

Wynagrodzenie, zgodnie z powyższą opinią nie stanowi kryterium klasyfikacyjnego według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i mieści się ono w tym samym grupowaniu, w którym usługa, za którą jest wypłacane.
Według Pani stanowiska wynagrodzenie jakie Pani otrzymuje za świadczenie usług zwolnionych jest też zwolnione od podatku od towarów i usług.
Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku i stanowiskiem Pani w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze stwierdza:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym w pozycji 2 wymienione są usługi świadczone przez pocztę państwową ( PKWiU 64.11 ).

Oznacza to, że zwolnienie, o którym wyżej mowa ma charakter przedmiotowo - podmiotowy i ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez powołaną do tego instytucję jaką jest poczta państwowa.
Przytoczone powyżej przepisy dotyczące zwolnienia nie mają więc zastosowania do usług agencji pocztowej ( PKWiU 64.11.1 ) świadczonych przez Panią na podstawie umowy zawartej z Pocztą Polską, a zatem wynagrodzenie ( przychód ) otrzymywane z tytułu wykonywania przedmiotowych usług podlega opodatkowaniu według stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Agent z tytułu wykonywanych usług wynikających z umowy agencyjnej otrzymuje od zleceniodawcy wynagrodzenie za usługę i zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 powołanej wyżej ustawy kwota tego wynagrodzenia pomniejszona o kwotę podatku będzie podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jeśli ustawodawca chce otrzymane wynagrodzenie z tytułu świadczenia określonych usług zrównać w zakresie stawek lub zwolnień od podatku VAT z usługą podstawową, tj. usługą której to wynagrodzenie dotyczy, to stanowi o tym wyraźnie i wprost. Zgodnie z przepisem § 67 ust. 1 pkt 5 a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zmianami ), które obowiązywało do dnia 30 kwietnia 2004 r. zwolnione były od podatku od towarów i usług prowizje i inne wynagrodzenia z tytułu wykonania umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze związane ze świadczeniem usług zwolnionych od podatku, zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy. W załączniku tym między innymi wymienione były usługi świadczone przez pocztę państwową ( PKWiU 64.11 ).

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług z dniem ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) jak i przepisach wykonawczych do ustawy obowiązujących od 1 maja 2004 r. dotyczących obniżonych stawek podatku VAT dla towarów i usług jak i zwolnień od podatku nie zostało wymienione wynagrodzenie z tytułu świadczonych na podstawie umowy agencyjnej usług PKWiU 64.11.

Zwolnieniu podlega natomiast wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez Panią usług pośrednictwa pieniężnego sklasyfikowanych do PKWiU: 65.12.10 - 00.90, które zostały wymienione w pozycji 3 załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj