Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
1403-PDM/4150-23/05/MB
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1403-PDM/4150-23/05/MB
Data
2005.11.21



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
modernizacja
odliczenia od podatku
remonty


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia od podatku wydatków poniesionych na wykończenie nowego budynku jednorodzinnego w ramach obowiązującej w latach 2003-2005 ulgi remontowo-modernizacyjnej?


Stan faktyczny:- podatnik nabył działkę budowlaną,- uzyskał pozwolenie na budowę nowego budynku mieszkalnego na zakupionej działce,- poniósł wydatki na wykonanie:- nowych przyłączy (wodociągowych i kanalizacyjnych, gazowych oraz przyłącza do linii elektrycznej),- nowych instalacji w budynku obejmujących instalacje sanitarne, elektryczne, wentylacyjne i gazowe,- budynek nie został odebrany, nie ma pozwolenia na jego użytkowanie.

Stanowisko wnioskodawcy:Zdaniem wnioskodawcy istnieje możliwość wykorzystania ulgi remontowo--modernizacyjnej na wykończenie nowego budynku mieszkalnego w zakresie wyżej wymienionych wydatków.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatnikowi przysługuje na zasadach określonych w dalszych ustępach wskazanego artykułu prawo do zmniejszenia podatku dochodowego, jeżeli w roku podatkowym poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. W konsekwencji podstawowym warunkiem jaki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi remontowo - modernizacyjnej jest poniesienie wydatku na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, który podatnik zajmuje na podstawie tytułu prawnego.

Ustawodawca stanowiąc o wydatkach na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego nie zdefiniował co należy rozumieć pod pojęciem remontu oraz budynku mieszkalnego. Nie mniej jednak nie ulega wątpliwości, iż pojęcia remontu budynku mieszkalnego nie można utożsamiać z budową budynku mieszkalnego. Byłaby to sprzeczność logiczna, gdyż logiczne zbiory budynków budowanych i remontowanych są zbiorami rozłącznymi.Remont budynku może być przeprowadzony po uprzednim jego wybudowaniu. W przeciwnym wypadku nie istnieje przedmiot remontu.Nie można bowiem remontować czegoś, co nie zostało jeszcze wybudowane.Powyższe znajduje potwierdzenie zarówno w przepisach prawa budowlanego, jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, na gruncie których, pojęcie budowy występuje niezależnie od pojęcia remontu. Tym samym, do czasu zakończenia - zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - procesu inwestycyjnego polegającego na budowie budynku mieszkalnego, czy też wykonaniu nowych przyłączy mediów lub instalacji nie mamy do czynienia z jego remontem.W konsekwencji wydatki mieszkaniowe poniesione na rzecz tego budynku, do czasu zakończenia jego budowy, nie mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej. W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie uznaje stanowisko pytającego za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj