Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PDFII.415/14/05
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFII.415/14/05
Data
2005.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
biegły sądowy
przychód z działalności wykonywanej osobiście


Pytanie podatnika
Jestem biegłym sądowym, nie prowadzę działalności gospodarczej ale osiągam przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj z 2000r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.). Po wprowadzeniu zmian w podatku dochodowym od towarów i usług od 01 maja 2004r. jestem płatnikiem VAT z tytułu umów zlecenia. Co jest podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Stosownie do art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz 176 z późń. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się: przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
W świetle powyższego przychody uzyskane przez biegłego sądowego z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie sądu należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w cytowanym wyżej art. 13, pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sąd dokonujący wypłaty przedmiotowych należności na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako płatnik obowiązany jest pobierać od tych przychodów zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% pomniejszając o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszony o składki potrącone przez płatnika zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przychodem biegłego sądowego jest określona w postanowieniu przez sąd kwota należności. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest podstawy prawnej dla uznania, że do ustalenia zaliczki na podatek w wysokości 19% należności nie wlicza się podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku nieuregulowanym w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.
Powyższy przepis stanowi podstawę prawną, pozwalającą na uznanie, że do przychodów biegłego sądowego nie należy wliczać podatku od towarów i usług, w przypadku gdy stał się on podatnikiem tego podatku. W zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym biegli sądowi mają prawo do pomniejszenia przychodu z tytułu w/w wynagrodzenia o zapłacony przez nich podatek od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższe stanowisko Pana w sprawie jest prawidłowe.
Interpretacja ta, nie jest wiążąca dla podatników, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie ul. I-szej Armii Wojska Polskiego 3 w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj