Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-406/31/2005
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-406/31/2005
Data
2005.10.04



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
biegły sądowy
rzeczoznawstwo
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik jako osoba fizyczna, wykonuje na zlecenie sądu usługi w zakresie rzeczoznawstwa. Obroty osiągane z tytułu prac zleconych wykonywanych osobiście nie przekroczą w trakcie roku podatkowego kwoty 10.000 EURO. Czy ma zatem obowiązek zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy obroty z tytułu świadczenia usług rzeczoznawcy na zlecenie sądu nie przekroczyły kwoty 10.000 EURO?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DZ.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 01.07.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 04.08.2005 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 14.07.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek Pana R w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny. Pan R M jest wspólnikiem spółki cywilnej, która prowadzi działalność w zakresie rzeczoznawstwa ponadto również, jako osoba fizyczna, wykonuje na zlecenie sądu usługi w zakresie rzeczoznawstwa. Obroty osiągane przez podatnika z tytułu prac zleconych wykonywanych osobiście nie przekroczą w trakcie roku podatkowego kwoty 10.000 EURO. Zapytanie podatnika Pan R M zwraca się z zapytaniem czy ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy obroty z tytułu świadczenia usług rzeczoznawcy na zlecenie sądu nie przekroczyły kwoty 10.000 EURO?Stanowisko podatnika Zdaniem podatnika zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług podatnik otrzymujący wynagrodzenie z tytułu wykonywania czynności zleconych przez organ władzy lub administracji publicznej, wynagrodzenie prac autorskich oraz wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu wykonywania ekspertyz na zlecenie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, czyli po osiągnięciu obrotów w wysokości 10.000 EURO.

Odpowiedź organu podatkowego Tut. organ przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w pismach stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska podatnika i stwierdził co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2-9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.W art. 13 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym ustawodawca wymienił m.in. przychody z działalności wykonywanej osobiście przez osoby, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokuratura, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności (...).W świetle przepisów art. 15 ust. 3 pkt. 3 cytowanej ustawy o podatku VAT nie są uznawane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności spełniające warunki określone przepisami, m.in. warunek odpowiedzialności zlecającego za działania zleceniobiorcy.W przedmiotowej sprawie warunek ten nie jest spełniony ponieważ opinia wydana przez rzeczoznawcę jest dowodem w postępowaniu sądowym, a nie usługą, której bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania. Brak jest zatem przesłanek do uznania, że to sąd odpowiada za opinie rzeczoznawcy.W związku z powyższym czynności wykonywane przez rzeczoznawcę nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i są usługami w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt. 3, a świadczący te usługi jest podatnikiem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15 są obowiązane przed dniem wykonania czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne z zastrzeżeniem ust. 3.

Art. 113 ust. 1 stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwot podatku.Jednakże na podstawie delegacji zawartej w art. 113 ust. 14 pkt. 2 w/w ustawy w par. 28 rozporządzenia z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798) Minister Finansów określił listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku, określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, stanowiącą załącznik do rozporządzenia. Pod pozycją 37 tego załącznika wymieniono m.in. rzeczoznawstwo.W świetle powyższych unormowań prawnych świadcząc usługi jako rzeczoznawca na zlecenie sądu nie może Pan korzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku VAT. Tym samym stosownie do cytowanego przepisu art. 96 ust. 1 winien Pan przed dniem wykonania po 1.05.2004 r. pierwszej czynności jako rzeczoznawca złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R oraz naliczać od tych czynności podatek VAT.W związku z powyższym zaprezentowane przez podatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

Informuje się dodatkowo że interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku i obowiązuje do dnia zmiany przepisów, z którym to dniem traci swoją ważność, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Ponadto tut. organa zaznacza, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj