Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-117/05/KH/28085
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-117/05/KH/28085
Data
2005.04.29



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
faktura
faktura VAT
kontrahent zagraniczny
podatek należny
stawki podatku
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Jakie są warunki zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług dla transakcji wydania kontrahentowi zagranicznemu odlewów surowych, które wywożone są z kraju dopiero po obróbce dokonanej przez inne podmioty?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony nr (...) z dnia 11.04.2005 r. (doręczonego w dniu 13.04.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza,
że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny:
Spółka na zlecenie firm zagranicznych (obecnie 4 kontrahentów wewnątrzwspólnotowych) wykonuje odlewy surowe. Odlewy te kontrahent zagraniczny odbiera z magazynu wyrobów gotowych Spółki i przewozi do innych firm na terenie kraju, które dokonują obróbki odlewów. Dopiero po poddaniu odlewów obróbce, wyroby są wywożone z kraju. Spółka w momencie odebrania wyrobów z magazynu wystawia dla kontrahenta zagranicznego fakturę za odlewy i stosuje stawkę 0%.
Wnioskodawca podaje konkretny przykład: W dniu 15 stycznia wykonano i wystawiono fakturę VAT na odlewy surowe dla kontrahenta niemieckiego. Odlewy powyższe zostały przekazane 15 stycznia do dalszej obróbki na terenie kraju, skąd zostaną wywiezione na teren Niemiec. Do 25 lutego, czyli do dnia złożenia deklaracji za miesiąc styczeń, nie otrzymano zapłaty za powyższe odlewy. Spółka postępuje następująco: w deklaracji za miesiąc styczeń i luty nie wykazuje sprzedaży ze stawką 0% ani ze stawką 22%. Dopiero po otrzymaniu zapłaty w terminie mieszczącym się w 60 dniach, koryguje deklarację za miesiąc styczeń, zwiększając wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (stawka 0%). W przypadku nie otrzymania zapłaty od kontrahenta w terminie 60 dni, koryguje deklarację za miesiąc styczeń, lecz wykazuje sprzedaż ze stawką 22%. W momencie otrzymania zapłaty po 60 dniach koryguje podatek należny wyliczony uprzednio do sprzedaży WDT w deklaracji za miesiąc styczeń.

Powyższa zasada postępowania jest w ocenie Wnioskodawcy uzasadniona dyspozycją rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 2277), obowiązującą od 19.10.2004 r. Ustawodawca określił, iż stawkę 0% stosuje się do towarów w przypadku obróbki na terenie kraju, a następnie ich wywozu poza teren Polski, lecz pod pewnymi warunkami. W jednym z tych warunków ustawodawca określił, iż podatnik musi otrzymać zapłatę w terminie 60 dni od dnia wydania towaru, a w przypadku otrzymania zapłaty terminie późniejszym jest uprawniony do dokonania korekty podatku należnego.

Odpowiadając na powyższy wniosek zważa się, co następuje:
Na mocy powołanego rozporządzenia Ministra Finansów wprowadzono zmianę, zawartą w § 7a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Z przepisu tego wynika, iż zrównano z dostawą wewnątrzwspólnotową, opodatkowaną według stawki 0%, sytuację polegającą na przekazaniu przez podatnika zarejestrowanego dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE) towarów nabytych przez podatnika podatku od wartości dodanej - podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług (chodzi o usługi na rzeczowym majątku ruchomym). Ustawodawca postawił 2 warunki zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług przy tego typu transakcji:
- podatnik musi otrzymać zapłatę za wydany towar na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru,
- podatnik musi posiadać dokumenty, z których wynika, że towary przekazane podmiotowi, wykonującemu na nich usługi zostały wywiezione z terytorium kraju po ich wykonaniu.

Opisany przez Spółkę przypadek odpowiada, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, sytuacji wymienionej w powołanym przepisie. Zakładając spełnienie wszystkich warunków wymienionych w § 7a w/w rozporządzenia Ministra Finansów, Spółka będzie uprawniona do zastosowania obniżonej stawki 0%, przekazując nabyty przez kontrahenta unijnego towar do wykonania na nim usługi przez inny podmiot na terenie kraju. Jeżeli w opisanym przykładzie zapłata za dostawę towaru nie nastąpiła do 25 lutego (tj. w terminie nie przekraczającym 60 dni, licząc od dnia wydania towaru dla podmiotu wykonującego usługi), Spółka nie jest obowiązana do wykazywania w deklaracji VAT-7 tej dostawy według stawki krajowej zarówno w deklaracji za styczeń, jak i za luty, nie ma w tym okresie prawa do wykazania dostawy według stawki 0%. Nieotrzymanie zapłaty w ciągu 60 dni od dnia wydania towaru obliguje Spółkę do rozliczenia dostawy według stawki krajowej - w deklaracji za styczeń (należy złożyć korektę deklaracji). W przypadku otrzymania zapłaty po tym okresie Spółka nabywa prawo do ponownego skorygowania rozliczenia za styczeń i wykazania przeprowadzonej transakcji jako dostawy wewnątrzwspólnotowej według stawki 0%. Jeżeli natomiast Spółka otrzymałaby zapłatę w ciągu 60 dni, ale po terminie do złożenia deklaracji za styczeń, winna złożyć korektę tej deklaracji wyłącznie w zakresie wykazania w niej dostawy wewnątrzwspólnotowej z tego tytułu. Należy również wykazać powyższą transakcję w informacji podsumowującej.

W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążącą dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj