Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/58/2005
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/58/2005
Data
2005.09.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
pośrednictwo finansowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy świadcząc usługę pośrednictwa finansowego na rzecz przedsiębiorstw zainteresowanych finansowaniem działalności kredytem bankowym, podlegam opodatkowaniu podatkiem VAT?


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. nr 8 poz. 60 ze zm. ), art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 15.06.2005 r., bez znaku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 15 czerwca 2005 r. Pani D J zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji dotyczącą stosowania odpowiedniej stawki podatku VAT za świadczoną przez podatnika usługę pośrednictwa finansowego na rzecz przedsiębiorstw zainteresowanych finansowaniem działalności kredytem bankowym. Z przedstawionego wniosku wynika, że Podatnik świadczy usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem PKWiU 67.13.10-00.10, które zgodnie ze stanowiskiem Strony podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie zauważa co następuje: Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 załącznik nr 4 poz. 3, do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione z podatku. Zgodnie z klasyfikacją przedstawioną przez Podatnika świadczone przez niego usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.13.10-00.10 jako „usługi pośrednictwa pomiędzy stronami zaangażowanymi w udzielanie i przyjmowanie kredytów”. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, że świadczenie tych usług (w imieniu i na rzecz banku) podlega zwolnieniu od podatku VAT jako świadczenie usług pośrednictwa finansowego. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, oraz stan prawny obowiązujący w dniu wystąpienia o interpretację, zmiana któregomoże spowodować, że stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj