Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-161/05/AŁ
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-161/05/AŁ
Data
2005.10.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
adwokat
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy w wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o podatku VAT nastąpiła zmiana na mocy, której jeżeli umowa zlecenia spełnia określone warunki zawarte w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, to nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT. W ocenie Podatnika, dostosowanie umowy zlecenia do wymogów zawartych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia go od konieczności płacenia podatku VAT i uzasadnia złożenie wniosku do urzędu skarbowego o wykreślenie go jako podatnika podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 04.07.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 04.07.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 04.07.2005 r. za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż jest zatrudniony jako radca prawny na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie wykonuje umowy zlecenia na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Podatnik zarejestrował się w styczniu jako podatnik podatku od towarów i usług. Jednocześnie za okres od 01.05.2004 r. do 31.12.2004 r. zapłacił podatek VAT wraz z należnymi odsetkami od umów zlecenia jakie wykonywał w tym czasie.

Zdaniem Podatnika w wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o podatku VAT nastąpiła zmiana na mocy, której jeżeli umowa zlecenia spełnia określone warunki zawarte w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, to nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT. W ocenie Podatnika, dostosowanie umowy zlecenia do wymogów zawartych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia go od konieczności płacenia podatku VAT i uzasadnia złożenie wniosku do urzędu skarbowego o wykreślenie go jako podatnika podatku VAT.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Według art. 15 ust. 2 w/w ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Jak wynika z art. 15 ust. 3 pkt 3 wynagrodzenia otrzymywane w ramach umów o dzieło lub zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli czynności w ramach tych umów pozbawione są przymiotu samodzielności. Muszą być przy tym spełnione wymagane w powyższym przepisie kryteria. Zlecający i wykonujący zlecenie muszą być związani stosunkiem prawnym określającym warunki wykonywania czynności oraz wynagrodzenie. Odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich musi mieć charakter wyłączny. Przesłanki te wymagane są bezwzględnie i powinny występować kumulatywnie. Jeżeli zatem Podatnik dostosuje umowę zlecenia do wymogów zawartych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, to przedmiotowe umowy nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj