Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P3-415/15/05/1
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P3-415/15/05/1
Data
2005.10.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
budowa budynków
faktura VAT
moment powstania przychodów
sprzedaż mieszkania
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy otrzymane raty na poczet budowy mieszkań (działalność developerska) należy zaliczyć do przychodu dopiero po zakończeniu budowy i przeniesieniu praw na kupującego ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 25.05.2005 r. wpłynął wniosek Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Postanowieniem z dnia 17.06.2005r. Nr P-3-415-15/05 tut. organ odmówił wszczęcia postępowania w przedmiotowej sprawie, z uwagi na fakt, iż we wniosku przedstawił Pan taki sam stan faktyczny jak we wniosku z dnia 05.04.2005r. na który tut. organ w dniu 04.05.2005r. udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W wyniku wniesionego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie wydał w dniu 27.07.2005r. postanowienie Nr PD.2-4117-116/05/I uchylające w całości postanowienie organu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. We wniesionych w dniu 22.07.2005r. i 20.10.2005r. dodatkowych wyjaśnieniach przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan samodzielną działalność gospodarczą polegającą na budowaniu mieszkań w budynkach jednorodzinnych i ich sprzedaży osobom prywatnym (działalność developerska). Budowa realizowana jest w przeciągu kilku okresów rozliczeniowych (miesiącach, latach podatkowych). Podczas trwania budowy kupujący wpłaca kolejne raty - zaliczki określone w podpisanej umowie sprzedaży. Raty maja charakter zaliczek na poczet ceny nieruchomości, co wynika z faktu, że kosztorys obejmuje całkowitą cenę bez wyszczególnienia kosztów poszczególnych robót. W umowach zaliczki są powiązane z zakresem robót, a nie z ich wartością. Poszczególne stany zaawansowania robót nie są odbierane protokołami a zaliczki są wpłacane, gdy wyszczególnione roboty są w toku. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, po otrzymaniu każdej raty-zaliczki wystawia Pan fakturę VAT i rozlicza podatek należny. Wszystkie koszty związane z budową mieszkań są na bieżąco ujmowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i wykazywane w deklaracjach PIT-5. Odbiór budynków za pomocą stosownych protokołów następuje dopiero po całkowitym zakończeniu budowy. Wtedy następuje sprzedaż i przeniesienie na kupującego praw własności aktem notarialnym. Wtedy też zostaje wystawiona faktura obejmująca całą wartość mieszkania wraz z wyszczególnionymi ratami.

W związku z tym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy postępuje Pan prawidłowo uznając, że otrzymane raty na poczet budowy zaliczy do przychodów dopiero po zakończeniu budowy i przeniesieniu praw na kupującego gdyż zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z zapisem zawartym w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast stosownie do zapisu art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy, do przychodu, o którym mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

Zasada wyrażona w art. 14 ust. 1 stanowi zasadę ogólną, natomiast ust. 1c - 1f precyzuje, z jaką datą przychód uzyskany przez podatnika staje się przychodem należnym.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 c w/w ustawy za datę powstania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 1 e - 1 g, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub
2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3. otrzymano zapłatę za wykonane świadczenie w pozostałych przypadkach.

Jak wynika z powyższego, że za datę powstania przychodu uważa się między innymi datę wystawienia faktury również na częściowo wykonaną usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty. Jednakże przy świadczeniu usług budowlanych przez częściowe wykonanie usługi przyjmuje się wykonanie pewnego etapu robót i ich odebranie na podstawie stosownego protokołu. Zatem dzień częściowego wykonania usługi budowlanej to dzień podpisania protokołu odbioru danego etapu robót.

Oznacza to, że wpłacane przez inwestorów raty - zaliczki nie stanowią przychodu w sytuacji gdy nie są zapłatą za wykonanie usługi lub częściowe jej wykonanie.

W świetle powyższego otrzymywane przez Pana zaliczki nie powodują powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż zastosowanie ma cyt. powyżej art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj