Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2-415/249/05
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2-415/249/05
Data
2005.10.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podział majątku
pozarolnicza działalność gospodarcza
rozdzielność majątkowa


Pytanie podatnika
jakie będą konsekwencje podatkowe podziału majątku wspólnego małżonków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą między innymi, w ramach spółki PH X spółka jawna. Wspólnicy są udziałowcami w częściach równych. W obecnej chwili istnieje również Y spółka z o.o., do której ma zostać wniesiony aport w postaci części przedsiębiorstwa spółki jawnej z wyłączeniem pewnej części nieruchomości. Wspólnikami sp z o.o. są osoby fizyczne R. L. i O . Po wniesieniu aportu małżonkowie R i L planują zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej i podział wspólnego majątku.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z pytaniem jakie będą konsekwencje podatkowe podziału majątku wspólnego małżonków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Podatnik stoi na stanowisku, iż przychody uzyskane w wyniku podziału majątku wspólnego podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż z opodatkowania nie zostały wyłączone przychody wynikające z ustanowienia rozdzielności majątkowej bez wyrównania dorobku.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, iż zajęte stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art.2 ust 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r, nr14, poz. 176 ze zmianami), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

W oparciu o powyższe, zauważyć należy, iż przychody uzyskane w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych powyższą ustawą.

Należy mieć na uwadze fakt, iż przytoczony przepis przedstawia dwa niezależne zdarzenia, w wyniku których uzyskane przychody są wyłączone z opodatkowania. Mowa tutaj w pierwszej kolejności o przychodach uzyskanych w wyniku podziału wspólnego majątku małżonków - bez względu na rodzaj umowy zawartej między małżonkami. W drugim zdarzeniu wymienionym w ustawie mowa jest o przychodach uzyskanymi z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków. Także i w tym przypadku bez znaczenia jest fakt, jaki był powód, tym razem ustania rozdzielności.

Jednocześnie zauważa się, iż powołany przepis odnosi się miedzy innymi do ustania rozdzielności majątkowej, a nie jak podnosi podatnik w zawartym stanowisku, do ustanowienia rozdzielności majątkowej. O ustanowieniu rozdzielności majątkowej mówić możemy bowiem wówczas, gdy zniesienie małżeńskiej wspólności majątkowej powoduje zamianę współwłasności łącznej na współwłasność w częściach ułamkowych (małżonkowie nadal będę współwłaścicielami całości majątku, ale ich udział w tej współwłasności wyniesie np. 50%). Mamy wówczas do czynienia z ustaniem wspólności majątkowej, która skutkuje podziałem majątku na zasadach określonych w przepisach ustawy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.Ustanie natomiast rozdzielności majątkowej może nastąpić po wcześniejszym jej ustanowieniu. Jest to zatem sytuacja odwrotna do przytoczonej powyżej.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika jednakże, iż podatnicy zamierzają zawrzeć umowę majątkową małżeńską i dokonać podziału majątku wspólnego, tym samym nie mamy do czynienia z ustaniem rozdzielności majątkowej a jedynie z jej ustanowieniem. Do przedstawionej zatem sytuacji ma zastosowanie pierwsza część przepisu art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko zajęte przez podatnika jest zatem nieprawidłowe. Nie można bowiem wnioskować, że przychody uzyskane z tytułu podziału majątku wspólnego będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych z pierwszej części przepisu art2 ust 1 pkt 5 odnoszącej się do ustania wspólności majątkowej. Również w oparciu o część drugą przepisu, nie można wysuwać podobnego wniosku, gdyż odnosi się ona do przypadków gdy następuje ustanie rozdzielności majątkowej.

Tutejszy organ podatkowy informuje jednocześnie, iż prawne podstawy ustrojów majątkowych obowiązujących między małżonkami zostały określone w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy( Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zmianami).

Interpretacji dokonano w części dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj