Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-88/05
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-88/05
Data
2005.10.18



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
opodatkowanie
udziałowiec


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązującego stanu prawnego spółka powinna opodatkować wypłacaną dywidendę swojemu jedynemu udziałowcowi posiadającemu 100% udziałów?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 04.08.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.08.2005r.) spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:

Siedzibą naszego wspólnika jest Linz w Austrii, wspólnik działa tam w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i posiada 100 % udziałów w naszej spółce nieprzerwanie od 2000 roku.

Pytanie podatnika: Czy w świetle obowiązującego stanu prawnego spółka powinna opodatkować wypłacaną dywidendę swojemu jedynemu udziałowcowi posiadającemu 100% udziałów...

Stanowisko podatnika: w powyższej sprawie stosuje się następujące przepisy prawa podatkowego:- art. 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. nr 54 poz. 654),- art. 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. nr 54 poz. 654),a z zastosowania tych przepisów wynikają skutki podatkowe w postaci:- przy zastosowaniu zapisów art. 22 naliczenie podatku w wysokości 19% lub też 10 % od wartości dywidendy,- przy możliwości zastosowania zapisów art. 26 wspólnik skorzysta ze zwolnienia podatkowego.Zgodnie z certyfikatem rezydencji oraz oświadczeniem wspólnika posiada on siedzibę w Austrii oraz podlega tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.Zadaniem podatnika opisywany przypadek spełnia wszystkie wymogi art. 26 w związku z powyższym wypłata dywidendy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje

Stosownie do art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) dochody uzyskiwane przez podmioty zagraniczne z tyt. dywidend oraz innych przychodów z udziału w zyskach polskich osób prawnych podlegają opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych, którego stawka wynosi 19% kwoty dywidendy brutto.

Od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej – czyli od 01.05.2004r. zgodnie z art. 22 ust. 4 w/w ustawy zwolnione zostały z opodatkowania w Polsce takie dochody , które są uzyskiwane przez spółki kapitałowe będące podatkowymi rezydentami w innych niż Polska krajach członkowskich Unii Europejskiej. Przepis powołanego artykułu dotyczy też dywidend uzyskiwanych od polskich spółek przez austriackie spółki kapitałowe. Podstawą zastosowania tego zwolnienia jest spełnienie przez spółkę zagraniczną warunku, że podlega ona w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia, oraz, że posiada w kapitale spółki polskiej wypłacającej dywidendę bezpośrednio nie mniej niż 20 % udziałów nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż dwa lata.

Skoro, więc spółka austriacka posiada w kapitale waszej spółki udział wynoszący 100% i spełnia warunek, że przez okres dwóch lat posiada udziały to wówczas dywidenda ta będzie zwolniona z opodatkowania w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych.Obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania dochodów z udziałów w zyskach osób prawnych powstaje z dniem wypłaty takich należności.

W sytuacji, gdy spółka austriacka uzyskująca dochody z udziałów w zyskach polskiej spółki jest rezydentem austriackim a nie spełnia warunków określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w następstwie wypłaty dywidendy przez spółkę polską będą miały zastosowanie przepisy umowy polsko-austriackiej z dnia 2 października 1974 r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. nr 24, poz. 129). Zgodnie zaś z treścią art. 10 ust. 2 tej umowy, dywidendy (...) mogą być jednak opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę; podatek nie może jednak przekroczyć 10% kwoty dywidendy brutto. Z przepisów tej umowy wynika, więc, że w przypadku dywidend uzyskiwanych od spółek polskich przez rezydentów austriackich, w Polsce podlegać one będą opodatkowaniu (choć stawką nie wyższą niż 10%), jeżeli obowiązek taki wynika z polskiego prawa podatkowego. Określenie "mogą być opodatkowane" oznacza, bowiem prawo danego państwa, będącego stroną takiej umowy międzynarodowej do opodatkowania takich dochodów, nie zaś prawo podatnika do "wyboru" miejsca opodatkowania jego dochodów. Jeżeli więc dla takich dywidend polska ustawa podatkowa przewidywałaby stawkę niższą niż 10% lub zwolnienie ich z opodatkowaniaw Polsce podatkiem dochodowym to należałoby zastosować przepis ustawy. Umowy, bowiem określają jedynie maksymalną stawkę opodatkowania tych dochodów,nie przesądzając jednak, czy ostatecznie w danym kraju dane dochody będą opodatkowane, pozostawiając tę kwestię ustawodawstwu wewnętrznemu. Na marginesie wskazać można,iż "nowa" polsko-austriacka umowa z 13 stycznia 2004 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, której przepisy zaczną obowiązywać w zakresie dochodów uzyskiwanych począwszy od dnia 1 stycznia 2006 r. przewiduje opodatkowanie w Polsce dywidend wypłacanych niektórym rezydentom austriackim stawką maksymalną wynoszącą 15% kwoty dywidendy brutto.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj