Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PDF/415/40/05
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415/40/05
Data
2005.06.28


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
odliczenia od podatku
ulga odsetkowa
wydatek


Pytanie podatnika
Dotyczy korzystania z odliczeń w związku z wydatkami poniesionymi na sporządzenie aktu notarialnego potwierdzającego przeniesienie własności lokalu mieszkalnego.


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 31.03.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych , dotyczącej korzystania z odliczeń w związku z wydatkami poniesionymi na sporządzenie aktu notarialnego potwierdzającego przeniesienie własności lokalu mieszkalnego

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pana przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 31.03.2005 roku (wpływ do tutejszego organu dnia 05.04.2005 roku) , uzupełnionym pismem z dnia 13.04.2005 roku wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych m. in. w zakresie możliwości dokonywania odliczeń wydatków poniesionych na sporządzenie aktu notarialnego, na mocy którego nabył Pan prawo własności lokalu mieszkalnego od sp. z o.o. "…" z siedzibą w … .

Pana zdaniem przysługuje Panu prawo do odliczenia poniesionych wydatków w ramach ulg przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana stanowiska tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2003 przewiduje nastepujące rodzaje ulg:

  • w art. 26b zapisana została - tzw. ulga odsetkowa na zakup lub budowę nowego domu (mieszkania) - w tym przypadku podlegają odliczeniu tylko odsetki od spłaconego kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, po spełnieniu warunków zawartych w tym przepisie oraz
  • w art. 27a - ulga remontowo -modernizacyjna. Przy czym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz. U. Nr 156, poz. 788) zawarty został pełen katalog wydatkow remontowych, które uprawniają do odliczeń od podatku.

Wydatki poniesione w związku ze sporządzeniem aktu notarialnego nie zostały ujęte w tym katalogu.

Jak z powyższego wynika ustawodawca nie przewiduje możliwości dokonywania odliczeń ani od podatku, ani też od dochodu wydatków poniesionych na sporządzenie aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu mieszkalnego w ramach ulg przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem stanowisko Pana w tej sprawie jest nieprawidłowe.

W pozostałym zakresie odpowiedź zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj