Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/81/05
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/81/05
Data
2005.08.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
biegły sądowy
tłumacz
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy tłumacz przysięgły wykonujący usługi na żądanie sądu, prokuratora policji oraz organów administracji publicznej ma prawo korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie – działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) art. 113 ust. 1, ust. 13 pkt 2 oraz ust. 14 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95 poz. 798) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.07.2005 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego – postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 27.07.2005 r. Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem zapytania Podatnika jest problem ustalenia czy tłumacz przysięgły wykonujący usługi na żądanie sądu, prokuratora policji oraz organów administracji publicznej ma prawo korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Jednocześnie podatnik nadmienia, iż w 2004 r. wartość dokonanej przez niego sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie równowartości kwoty 10.000 euro.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, zwolnieniem podmiotowym z podatku VAT objęci są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.Jednocześnie na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy, opisanego zwolnienia podmiotowego z podatku VAT nie stosuje się do (...) podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie. Dodatkowo ustawodawca w art. 113 ust. 14 pkt 2 udzielił Ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych delegacji dla określenia w drodze rozporządzenia listy towarów i usług o których mowa powyżej, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Przepisem § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95 poz. 798)1 , określona została lista towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku, określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, stanowiąca załącznik do rozporządzenia.Załącznik ten w poz. 37 (bez podania symbolu PKWiU) wymienia rzeczoznawstwo, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Wobec braku określenia przez ustawodawcę na podstawie klasyfikacji statystycznych zakresu pojęciowego usługi rzeczoznawstwa, tut. organ dokonując interpretacji w przedmiotowej sprawie posłużył się definicją rzeczoznawcy i rzeczoznawstwa zawartą w Słowniku Języka Polskiego (pod red. Mieczysława Szymczaka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, ISBN 83-01-14125-5). Definicja ta przedstawia się następująco:

rzeczoznawca m odm. jak ż II, DCMs. ~cy; lm M. ~cy, DB. ~ców «specjalista powoływany do wydawania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych; biegły, ekspert» Rzeczoznawca sądowy.Doświadczony rzeczoznawca.Komisja, zespół rzeczoznawców

rzeczoznawstwo n III, Ms. ~wie, blm «funkcja, zajęcie rzeczoznawcy; biegłość w ocenianiu czegoś, w wydawaniu orzeczeń w sprawach spornych, wynikająca z dobrej znajomości przedmiotu» Rzeczoznawstwo w dziedzinie motoryzacji

W świetle przytoczonej wyżej definicji, usługi tłumacza przysięgłego uznać należy za usługi rzeczoznawstwa wymienione w poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. tylko w sytuacji, gdy dotyczyć będą wydania opinii, oceny materiału uprzednio przetłumaczonego (np. oceny na zlecenie sądu czy dany materiał został przetłumaczony rzetelnie, poprawnie). Świadczący takie usługi nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT.

Usługi samego tłumaczenia materiału z języka obcego dokonane przez tłumacza przysięgłego, zdaniem tut. organu, nie są usługami rzeczoznawstwa, świadczący je podatnik może skorzystać na ogólnych zasadach ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Mając powyższe na uwadze tut. organ postanowił jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dniu wystąpienia z wnioskiem o interpretację, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna.

1 rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 czerwca 2005 r.; do dnia 31 maja 2005 r. przedmiotową sprawę regulował § 31 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (o tym samym tytule) - Dz.U. nr 97 poz. 971



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj