Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP.2-448/567/04/I
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.2-448/567/04/I
Data
2005.08.04



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budowa budynków
kościół
stawki podatku


Pytanie podatnika
Firma zwraca się z prośbą o interpretację, jaką stawkę podatku VAT ma stosować dla realizowanego obiektu tj. budowy kościoła w Lublinie. Nadmienia, ze dotychczas stosowano stawkę 7%.W piśmie uzupełniającym Spółka informuje, że stosuje od kilku lat stawkę VAT w wysokości 7%, powinna ona pozostać bez zmian.


Na podstawie art 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12. 2004r. po dokonaniu zmiany udzielonej przez Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie odpowiedzi zawartej w piśmie Nr P1/443/110/04 z dnia 18.08.2004r. wyjaśniam co następuje.

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku opodatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) stawka podatku wynosi 22% z licznymi zastrzeżeniami. W świetle art. 146 ust. 1 pkt2 lit. a powołanej ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia RP do Unii Europejskiej, do dnia 31.12.2007r. stawkę w wysoości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniwym i infrastrukturą towarzyszącą. Z kolei zgodnie z ust. 2 wymienionego art. przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastrukury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa ieszkaniowego. Pojecie obiektów budownictwa mieszkaniowego dla potrzeb ustawy o VAT zostało zdefiniowane w art. 2 pkt12, zgodnie z którym rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB m.in. jako ex 113- budynki zbiorczego zamieszkania -wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskuppie oraz rezydencja Prezydenta RP.

Zgodnie z przedstawionym przez stronę stanem faktycznym usługi budowlane dotyczą bdynku kościoła klasyfikowanego według PKOB pod pozycją 1272 klasa 1272 PKOB jak wskazuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych klasa 1272 obejmuje budynki do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych, obejmuje więc kościoły, kaplice, cerkwie, meczety, synaogi itp.Powyższe obiekty nie mieszczą się w grupie 113 PKOB -"budynki zbiorowego zamieszkania" dlatego też w rozpatrywanym przypadku powołany przepis art. 146 ust. 1 pkt2 lit. a ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania. Świadczenie zatem usług budowlanych dotyczących budynku kościoła podlegać bedzie 22% stawce podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj