Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/I/97/2005/MO
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/I/97/2005/MO
Data
2005.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w obecnym stanie faktycznym, w związku z wznowieniem działalności z dniem 05.09.2005r. można wybrać zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku VAT?


Na podstawie art. 14a § 1, 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wnioskuz dnia 05.09.2005r., uzupełnionym 21.09.2005r.

W odpowiedzi na pismo z dnia 05.09.2005r., uzupełnione 21.09.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnoszący zapytanie, jako podatnik VAT zadeklarował się dobrowolnie z dniem otwarcia działalności w lutym 1996r.Od kwietnia 2000 r. zawiesił działalność gospodarczą. W ubiegłym roku podatkowym uzyskał zerowy obrót. Przed okresem zawieszenia działalności świadczył usługi malarsko-tapeciarskie oraz dodatkowo usługi czyszczenia dywanów i wykładzin. Obecny profil podejmowanej działalności to usługi – prace remontowe i wykończeniowe w zakresie budownictwa ogólnego. Przewidywane roczne obroty Strona szacuje na wielokrotnie niższe niż 10.000 euro. Podatnik oświadczył, iż nie wykonuje czynności, które uniemożliwiłyby zwolnienie z podatku VAT.

Strona stoi na stanowisku, iż może wybrać zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku VAT.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdza,co następuje:

Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 art. 113.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje,iż zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedażyu podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę,o której mowa w ust. 1 (tj. 10.000 euro), zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.

Podatnicy, którzy podejmują decyzję o skorzystaniu z przysługującego im na mocy art. 113 ust. 11 ww. ustawy prawa ponownego zwolnienia od podatku od towarów i usług, obowiązani są zgłosić tę zmianę urzędowi skarbowemu, składając w tym celu formularz VAT-R ze wskazaniem miesiąca, od którego zamierzają korzystać (korzystają)z ww. zwolnienia.

Trzyletni termin, o którym mowa w w/w przepisie ust. 11 art. 113, liczony jestod końca miesiąca, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Oznacza to, że ponowne zwolnienie od podatku może przysługiwać podatnikowi w trakcie roku podatkowego, od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływają 3 lata od daty utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji ze zwolnienia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przez Podatnika został spełniony warunek zawarty w art. 113 ust. 11, tj. upłynęły trzy lata od daty rezygnacji ze zwolnienia. Wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 10.000 Euro. W związku z powyższym stwierdzić należy, iż Strona może ponownie wybrać zwolnienie z podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawia się, jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmianylub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj