Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/i/4218-27/05
z 28 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/i/4218-27/05
Data
2005.10.28


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
kapitał zapasowy
umorzenie udziałów


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych rodzi po stronie przychodów porycie straty z kapitału zapasowego, który zostanie utworzony poprzez umorzenie udziałów bez wynagrodzenia?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia X Sp. z o.o. z dnia 02.09.2005 r., na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 23.08.2005 r. Nr DP3/423-3/05/59329, uznające za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 05.07.2005 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku z dnia 06.06.2005 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych, jakie rodzi po stronie przychodów pokrycie straty z kapitału zapasowego, który zostanie utworzony z kapitału zakładowego poprzez umorzenie udziałów bez wynagrodzenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zmienia zaskarżone postanowienie poprzez stwierdzenie, że przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Strona zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:
w wyniku działalności gospodarczej i niekorzystnych zdarzeń Spółka osiągnęła bardzo wysoką stratę. Zarząd Spółki zamierza zaproponować udziałowcom umorzenie udziałów i przeniesienie ich wartości nominalnej na kapitał zapasowy. Wątpliwości Spółki budzi następująca kwestia: czy pokrycie straty z kapitału zapasowego, który zostanie utworzony z kapitału zakładowego poprzez umorzenie udziałów bez wynagrodzenia, jest przychodem podatkowym. Zdaniem Spółki przedmiotowe umorzenie udziałów i przeksięgowanie ich wartości nominalnej na kapitał zapasowy w celu pokrycia straty, nie rodzi skutków w podatku dochodowym od osób prawnych.

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdził, że operacja umorzenia udziałów bez wynagrodzenia i przekazanie równowartości umorzonych kwot na kapitał zapasowy nie wywiera skutków podatkowych u wspólników Spółki, natomiast zwiększa przychody podatkowe Spółki.
W złożonym zażaleniu Strona argumentuje, iż przedmiotowa operacja umorzenia udziałów nie rodzi dla Spółki skutków podatkowych w postaci wystąpienia po jej stronie z tego tytułu przychodu.
Po przeanalizowaniu materiału zgromadzonego w przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje.
Tryb i zasady dotyczące umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje art. 199 Kodeksu spółek handlowych. Stanowi on, że umorzenie udziałów może być dokonane albo za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez Spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez takiej zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).
Art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych wskazuje na zasadę, iż w przypadku umorzenia udziału, wspólnikowi spółki przysługuje z tego tytułu wynagrodzenie. Jako wyjątek od tej zasady, art. 199 §3 KSH dopuszcza możliwość, że za zgodą wspólnika umorzenie udziału nastąpić może bez należnego mu wynagrodzenia.
Aby określić skutki podatkowe tego zdarzenia należy przeanalizować art. 10 ust. 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Powyższe przepisy odnoszą się do wspólników, których udziały podlegają umorzeniu. Wynika z nich, że do dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym zalicza się nadwyżkę wynagrodzenia otrzymanego z tytułu umorzenia udziałów ponad koszt ich nabycia lub objęcia. Zatem w sytuacji, gdy następuje umorzenie udziałów bez wynagrodzenia u udziałowców nie powstaje dochód do opodatkowania.
Oceniając skutki podatkowe jakie wystąpią w następstwie umorzenia udziałów bez wynagrodzenia w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, stwierdzić należy, że wśród określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzeń powodujących powstanie przychodu, sytuacja taka wprost nie jest wskazana.
Organ odwoławczy podziela stanowisko Spółki, że nabycie udziałów bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia jest dla Niej obojętne podatkowo. Z w/w przepisów nie wynika bowiem, aby w przedstawionym stanie faktycznym po stronie Spółki powstał obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Należy mieć na uwadze, że w opisanej wyżej sytuacji Spółka nie otrzyma dochodu. Zatem zbycie udziałów bez wynagrodzenia wspólników w celu ich umorzenia jest dla Spółki podatkowo obojętne, gdyż nie uzyskała ona z tego tytułu przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji. Stronie jeżeli uzna, że decyzja jest niezgodna z prawem, przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie – w dwóch egzemplarzach - za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj