Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP443/IN/78/DM/05
z 13 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/IN/78/DM/05
Data
2005.12.13



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Właściwość miejscowa

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
materiały budowlane
podatek od towarów i usług
zwrot


Pytanie podatnika
Zwrot VAT za materiały budowlane


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 03.11.2005r. (data wpływu do organu - 07.11.2005r) uzupełnionym pismem z dnia 18.11.2005r. (data wpływu do organu - 22.11.2005r.) w sprawie zwrotu podatku VAT związanego z zakupem materiałów budowlanych.

UZASADNIENIE

Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie ? art. 14a §4.

Wnioskiem z dnia 03.11.2005r (data wpływu do organu - 07.11.2005r) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z prośbą o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że od 2000 roku prowadził Pan inwestycję budowlaną , która trwała do 31 grudnia 2004r. Dnia 31 grudnia 2004 zgłosił Pan zakończenie robót budowlanych do odpowiednich instytucji. Od dnia 1 stycznia 2005r. w lokalu były prowadzone prace remontowo - wykończeniowe, a umowę najmu lokalu otrzymał Pan 05.07.2005r.
W związku z powyższym zwrócił się Pan z pytaniem: Czy może skorzystać ze zwrotu podatku VAT na materiały budowlane?
We wniosku przedstawił Pan własne stanowisko ww zakresie stwierdzając, iż przysługuje Panu prawo do zwrotu różnicy podatku VAT na zakupione materiały budowlane.

Ustawa z dnia 29.08.2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U.Nr 177, poz. 1468) prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałow przysługuje osobom fizycznym, w związku z:

  • budową budynku mieszkalnego,
  • nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne,
  • przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
  • remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

    Z treści art. 4 ust. 2 ustawy wynika, że prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:
  • prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r- Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. nr 207, poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu tej nieruchomości,
  • pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Prawo do zwrotu nie przysługuje, w sytuacji gdy osoba fizyczna lub jej małżonek dokonywali budowy lub remontu budynku mieszkalnego, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zwrot może dotyczyć wydatków poniesionych na zakup tylko tych materiałów budowlanych, które do dnia 30.04.2004r były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od 01.05.2004r są opodatkowane podatkiem VAT według stawki 22%. Wykaz tych materiałów budowlanych zostanie ogłoszony w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu jest faktura VAT.

Możliwość otrzymania zwrotu części poniesionych wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych uzależniono od złożenia wniosku przez ubiegającego się o taki zwrot. Powyzszą kwestię regulują przepisy art.5 ustawy. Wniosek w sprawie ww. zwrotu należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek, w dniu złożenia przez nią wniosku. W przypadku osób fizycznych pozostających w związku małżeńskim wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków.

W art. 5 ust. 4 i 5 ustawy określono dane, jakie powinien zawierać wniosek o zwrot. I tak, każdy składany w tej sprawie wniosek powinien zawierać co najmniej:

  • imię i nazwisko, numer identyfikacji podatkowej, adres miejsca zamieszkania osoby fizycznej, a w przypadku małżeństwa- obojga małżonków,
  • wskazanie właściwego urzędu skarbowego, do którego kierowany jest wniosek,
  • rodzaj poniesionych wydatków, zgodnie z art. 3 ust. 1,
  • rok rozpoczęcia inwestycji,
  • wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków na cele, o których mowa w art. 3 ust. 1,
  • kwotę zwrotu obliczoną zgodnie z art. 3 ust. 5-7,
  • oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jezeli roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę,
  • wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu; jeżeli wypłata ma nastąpić za pośrednictwem banku - wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma być dokonana wpłata,
  • podpis osoby ubiegającej się o zwrot wydatków, a w przypadku gdy osoba ta pozostaje w związku małżeńskim, obojga małżonków.


Poza wymienionymi danymi do wniosku należy dodatkowo dołączyć kopie:

  • pozwolenia na budowę albo - w przypadku remontu (niewymagającego pozwolenia na budowę) - dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszlalnego lub lokalu mieszkalnego,
  • faktur dokumentujących poniesione wydatki,
  • pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomienia o zakończeniu inwestycji; kopię tego dokumentu składają osoby, które występują o zwrot po zakończeniu inwestycji,
  • dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji, sporządzonego przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r.- Prawo budowlane, jeżeli roboty wymagają pozwolenia na budowę- kopię tego dokumentu składają osoby, które występują o zwrot w trakcie inwestycji.

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy naczelnik urzędu skarbowego po złożeniu wniosku o zwrot, o którym mowa w art. 3 ust. 1, wydaje decyzję o zwrocie, w której określi kwotę do zwrotu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Zwrot podatku VAT następować będzie w ciągu 25 dni od dnia doręczenia decyzji, w kasie urzędu skarbowego lub za pośrednictwem poczty, czy też banku.
Z wyżej cytowanych przepisów ustawy z dnia 29.08.2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) wynika, iż ustawodawca określił warunki jakie należy spełnić, aby uzyskać zwrot. Spełnienie tych warunków spowoduje, iż stanie się Pan osobą uprawnioną do ubiegania się o zwrot.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art. 14b §2 Ordynacji podatkowej).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia- art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj