Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich
USPDII/415-21/P/1/05/HW
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDII/415-21/P/1/05/HW
Data
2005.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
działka pod budowę
kasa mieszkaniowa
ulga podatkowa
zagospodarowanie przestrzenne


Pytanie podatnika
Czy przeznaczenie wycofanych środków z kasy mieszkaniowej na nabycie działki położonej na obszarze dla którego nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego nie spowoduje utraty ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śl. stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 19.10.2005 r. (data wpływu 19.10.2005r.), uzupełnionym dnia 16.12.2005, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

przeznaczenia wycofanych środków z kasy mieszkaniowej na nabycie działki, położonej na obszarze dla którego nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego - nie spowoduje utraty ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej- jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śl. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zwrócili się Państwo z zapytaniem czy przeznaczenie wycofanych środków z kasy mieszkaniowej na nabycie działki, położonej na obszarze dla którego nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego nie spowoduje utraty ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Ze stanu faktycznego wynika, że w 2005 r. zakończyliście Państwo oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i przeznaczyli zaoszczędzone pieniądze na zakup działki pod budowę domu jednorodzinnego.

Z Aktu Notarialnego sporządzonego dnia 28.06.2005 r. Rep. A Numer XXX/2005 wynika, że zakupili Państwo nieruchomość, która składa się z niezabudowanej działki gruntu. Gmina na terenie której znajduje się ww. grunt nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, natomiast w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tejże gminy teren zakupionej działki przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową.

Według Państwa zakup działki, która nie ma uregulowanego statusu kwalifikacji gruntowej nie spowoduje utraty ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Stanowisko organu podatkowego.

Po analizie przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śl. postanawia stanowisko Państwa uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. i art. 4 ust. 3 ustawy z dn. 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509) dokonywali Państwo odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Wycofane oszczędności po okresie określonym w umowie o kredyt kontraktowy dla zachowania ulgi należy wydatkować na cele mieszkaniowe.

Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1070 ze zm.) Stosownie do postanowień art. 8 ust. 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe, a mianowicie na:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa do odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu mieszkalnego o których mowa w pkt. 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt. 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z cytowanych przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Państwo przeznaczyli wycofane po okresie oszczędzania środki pieniężne na zakup działki, która w momencie zakupu nie jest działką budowlaną - gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - działka ta w przygotowanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego terenu przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową.

W dniu 16.12.2005 r. uzupełniliście Państwo wniosek o decyzję z dnia 19.10.2005 r. o warunkach zabudowy, wydaną przez wójta gminy ustalającą warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego obejmującego budowę domu jednorodzinnego.

Bezspornie aktem prawa miejscowego jest plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie jednak art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717 ze zm.) stanowi, że w przypadku braku planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przepis art. 6 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy stanowi, że każdy ma prawo, w granicach określonych ustawą, do zagospodarowania terenu, do którego nabył tytuł prawny, zgodnie z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli nie narusza chronionego prawem interesu publicznego oraz osób trzecich.

Aktem wystarczającym - zastępującym plan miejscowy - dla zmiany zagospodarownia terenu, polegającej na budowie obiektu budowlanego jest decyzja o warunkach zabudowy (art. 59 ust. 1 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która zgodnie z wymogami określonymi w art. 61 ust. 1 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zawierać powinna wszystkie elementy odpowiadające definicji działki budowlanej zgodnie z art. 2 pkt. 12 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W myśl zapisu art. 64 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy - poprzez odesłanie do odpowiedniego stosowania art. 55 wyżej cytowanej ustawy - decyzja o warunkach zabudowy wiąże organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę. To związanie decyzją potwierdzają również regulacje zawarte w ustawie z dnia 07.07.1994 r. - Prawo budowlane (j.t. Dz. U. Nr 207, poz. 2016 z 2003 r. ze zm.), stanowiące w art. 35 ust.1 pkt. 1 i ust. 4 , że przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarownia terenu w przypadku braku miejscowego planu, a w przypadku spełnienia wymagań organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt posiadania przez Państwa decyzji o warunkach zabudowy wydanej przez wójta gminy, z której wynika, że jest przeznaczona pod budowę domu jednorodzinnego, to środki wycofane z kasy mieszkaniowej i przeznaczone na zakup przedmiotowej działki, nie spowoduje utraty ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 14a§ 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku tj. 19.10.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj