Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-203/05/AW
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-203/05/AW
Data
2005.04.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
kara umowna


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem VAT kary umownej.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 7.03.2005 r. (uzupełnionym w dniu 5.04.2005 roku) ? w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymywanych przez Spółkę kar umownych, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonych dostaw produktów handlowych zawiera ze swoimi kontrahentami stosowne umowy. W sytuacji, gdy klient zamawia towar, którego nie ma w chwili złożenia zamówienia w magazynie Spółki i realizacja tego zamówienia wiąże się z koniecznością sprowadzenia produktów od producenta, Spółka uzależnia dokonanie dostawy od dokonania przedpłaty na zamówione towary w wysokości 20% ich ceny. Jednocześnie w przypadku, gdy składający zamówienie bezpodstawnie odmówi odbioru produktów bądź w inny sposób uniemożliwi realizację zamówienia Spółce przysługuje żądanie kary umownej w wysokości dokonanej przedpłaty. Spółka stoi na stanowisku, że otrzymana od kontrahenta kara umowna nie mieści się w zakresie opodatkowania określonym w art. 5 oraz art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dyspozycja powyższego przepisu w związku z art. 8 ustawy wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega świadczenie usług rozumiane jako świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Podkreślenia wymaga również, iż aby można mówić o ?wynagrodzeniu?, pomiędzy transakcją a otrzymaną ceną, świadczeniem a należnością musi istnieć bezpośredni związek. Powyższe oznacza, że wynagrodzenie musi być należne w związku z dokonaną transakcją. Zatem zapłata kary umownej, w przypadku bezpodstawnej odmowy odbioru produktów bądź uniemożliwienia realizacji zamówienia, nie jest wypłatą wynagrodzenia za świadczenie wykonane przez Spółkę.

Skoro zatem na rzecz kontrahenta Spółki nie zostało wykonane żadne świadczenie lub dostawa towarów, które byłyby świadczeniami odpłatnymi zrealizowanymi przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej to brak jest podstaw do kwalifikowania otrzymanej kary umownej jako podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego nie odniósł się do dołączonych do wniosku załączników. Zgodnie z art. 14b § 1 ? 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie ? na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ? Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj