Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-434/05/MŻ
z 16 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-434/05/MŻ
Data
2005.11.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
reklama


Pytanie podatnika
W związku z postanowieniem Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 28.07.2005 r. nr 1471/NTR2/443-247/05/MŻ – wydanym na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90,poz. 756) - Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż podatek od zakupionych towarów reklamowych podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki akcyjnej z dnia 11.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że zajmuje się Ona udzielaniem kredytów na zakup samochodów uzyskując przychody z odsetek i prowizji bankowych (usługi pośrednictwa finansowego). Jednocześnie Strona dokonuje zakupu materiałów informacyjno – reklamowych (ulotki, broszury, foldery) oraz innych towarów, które są następnie przekazywane potencjalnym klientom lub wystawiane w salonach sprzedaży. Zgodnie z postanowieniem Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 28.07.2005 r. nr 1471/NTR2/443-247/05/MŻ – wydanym na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90,poz. 756) - przekazanie towarów na reprezentację i/lub reklamę innych innych niż prezenty o małej wartości lub próbki w rozumieniu art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym postanowieniem Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż podatek od zakupionych towarów reklamowych podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli więc podatek naliczony związany jest z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych wyłącznie na cele reprezentacji i/lub reklamy, tj. z czynnościami podlegającymi zgodnie z w/w postanowieniem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jednocześnie opodatkowanymi w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy, tj. generującymi podatek należny, Stronie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o w/w podatek naliczony. Także w przypadku, gdy w/w czynności na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu nadanym w/w ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r., nie stanowią dostawy towarów, a co za tym idzie nie podlegają opodatkowaniu stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, Stronie przysługuje prawo do odliczania związanego z nimi podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy, który wprowadza wyjątek od reguły określonej w ust. 1 tego artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Natomiast w przypadku niemożności jednoznacznego przyporządkowania nabywanych towarów i usług do w/w czynności, zarówno opodatkowanych jak i pozostających poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a co za tym idzie niemożności odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy, ewentualne odliczenie możliwe będzie na zasadach określonych w art. 90 ust. 2 i następne ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj