Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/415/47/2005
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/415/47/2005
Data
2005.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
modernizacja
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy można skorzystać w 2005 roku z ulgi na remont i modernizację zakupionego od developera w stanie surowym mieszkania w sytuacji dysponowania przedwstępną umową sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego i protokołem zdawczo-odbiorczym ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym w dniu 04.11.2005 r. (uzupełnionym w dniu 30.11.2005 r.) wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 04.11.2005 r. wpłynął Pani wniosek (uzupełniony w dniu 30.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 25.08.2004 r. zawarła Pani wraz z małżonkiem przedwstępną umowę sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego z firmą "G", co potwierdza akt notarialny Repertorium A Nr 2386/2004 z dnia 25.08.2004 r.

Z załączonych do wniosku dokumentów wynika, że odbiór przedmiotu umowy nastąpi po podpisaniu przez kupujących protokołu zdawczo-odbiorczego. Z notarialnej umowy wynika ponadto, że koszty korzystania z lokalu mieszkalnego oraz koszty związane z administracją budynku i utrzymaniem urządzeń wspólnych, które nie służą do wyłącznego użytku poszczególnych lokali, kupujący ponosi od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu mieszkalnego.

Ponadto określono, że ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpi po zakończeniu budowy w formie aktu notarialnego.

W uzupełnieniu do wniosku oświadczyła Pani, że mieszkanie otrzyma w dniu 13 grudnia 2005 r. po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym wniosek o interpretację prawa podatkowego złożony przez Panią zawiera następujące zapytanie:

Czy może Pani skorzystać w 2005 roku z ulgi na remont i modernizację zakupionego od developera w stanie surowym mieszkania w sytuacji dysponowania przedwstępną umową sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego i protokołem zdawczo-odbiorczym ?

W Pani ocenie po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego przysługuje Pani prawo do pomniejszenia podatku dochodowego za 2005 r. o wydatki poniesione na położenie podłóg i płytek ceramicznych, zakup i zainstalowanie futryn i drzwi w pomieszczeniach w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z zapisami art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - (...) lokalu mieszkalnego (...) poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Warunkiem skorzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego jest:
#61623; zajmowanie remontowanego lokalu na podstawie tytułu prawnego, co wynika wprost z zapisów art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
#61623; wydatki poniesione przez podatnika muszą mieścić się w zakresie przedmiotowym określonym przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) a o czym stanowi art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym,
#61623; udokumentowanie wydatków fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty - co stanowi art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym.

Jednym z podstawowych warunków uprawniających do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu (budynku). Za tytuł prawny uważa się między innymi:
- akt własności lub współwłasności budynku lub lokalu mieszkalnego
- umowę użyczenia
- umowę najmu, podnajmu lub dzierżawy
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Tytułem prawnym do zajmowania lokalu mieszkalnego będzie więc na przykład poza aktem notarialnym własności lokalu lub umową o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, formalne jego przyjęcie przed uzyskaniem tytułu własności udokumentowane np. protokołem odbioru, czy przedwstępną umową sprzedaży z której wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu.

Dzień podpisania któregokolwiek z wyżej wymienionych dokumentów będzie uważany za moment uzyskania tytułu prawnego oraz prawa do ulgi z tyt. poniesienia wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego a wydatki poniesione przed tą datą nie będą podlegały odliczeniu w ramach przedmiotowej ulgi podatkowej.

Z przedłożonych dokumentów wynika, że posiada Pani przedwstępną umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego, z której wynika, że mieszkanie zostanie Pani udostępnione po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, co nastąpiło w dniu 13.12.2005 r. Od tego momentu został spełniony podstawowy warunek uprawniający Panią do odliczeń od podatku wydatków poniesionych do końca 2005 r. na własne cele mieszkaniowe związane z modernizacją nowo zakupionego lokalu mieszkalnego.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów, rok 2005 jest ostatnim okresem ulgi remontowo-modernizacyjnej obejmującej lata 2003-2005. Likwidowana ulga jest ulgą trzyletnią a rok 2003 był pierwszym z kolejnego trzyletniego okresu.

Mając na uwadze treść art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. gwarantującego prawa nabyte do odliczeń wydatków z tego tytułu ponoszonych w latach 2004-2005, aby skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej zaczętej w roku 2005 nie jest konieczne poniesienie pierwszych wydatków w roku 2003. Aby jednak do niej przystąpić minimalny wydatek na wykończenie otrzymanego lokalu musi wynosić 567 zł.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj