Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-44/VII/2005
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-44/VII/2005
Data
2005.09.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne


Pytanie podatnika
Czy mogę przyjąć do ewidencji środków trwałych część budynku, która została odebrana przez inspektora nadzoru i tylko tę część amortyzować zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy muszę również wykończyć pomieszczenia biurowe na kondygnacji i dopiero po odebraniu jej przez inspektora nadzoru, wprowadzić do ewidencji środków trwałych cały kompletny budynek i cały go amortyzować?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn, zm.) oraz art. 22a ust.1 pkt.1, art. 22d ust.2, art. 22f ust. 4, ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia ........... 2005 roku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego,

p o s t a n o w i ł

podzielić Pani stanowisko, dotyczące wprowadzenia do ewidencji środków trwałych budynku, przeznaczonego na cele prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, w części budynku, która została odebrana już przez inspektora nadzoru.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu ......... 2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytania:

czy mogę przyjąć do ewidencji środków trwałych część budynku, która została odebrana przez inspektora nadzoru i tylko tę część amortyzować zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy muszę również wykończyć pomieszczenia biurowe na kondygnacji i dopiero po odebraniu jej przez inspektora nadzoru, wprowadzić do ewidencji środków trwałych cały kompletny budynek i cały go amortyzować?

Stan faktyczny: W roku 2003 został zakupiony budynek z przeznaczeniem na prowadzenie w nim działalności gospodarczej, w zakresie produkcji pieczywa. Budynek ten do prowadzenia w nim działalności należało przed oddaniem do użytkowania dostosować (rozbudować o kondygnację, gdzie będą znajdować się pomieszczenia biurowe i rozbudować parter budynku w celu dostosowania go do wymogów działalności jaką jest produkcja pieczywa). Do dnia ............ zostały ukończone prace związane z przygotowaniem parteru do produkcji pieczywa. W pomieszczeniach tych, w chwili obecnej odbywa się już produkcja, gdyż inspektor nadzoru odebrał tą część budynku i zezwolił na jej rozpoczęcie. Uruchomiony jest sklep z wyrobami i biuro do podstawowego kontaktu z klientem. Otrzymaliśmy wszystkie pozwolenia z nadzoru budowlanego i inspektora pracy na rozpoczęcie działalności. Budynek w całości jest wykończony z zewnątrz (elewacja). Została wykonana cała infrastuktura tj. parkingi, dojazdy ułożone z kostki brukowej, posesja dookoła jest ogrodzona płotem metalowym. Pozostały tylko do wykonania prace wykończeniowe wewnątrz budynku na piętrze, gdzie będą mieściły się pomieszczenia biurowe. Z uwagi na chwilowy brak pieniędzy kondygnacja nie jest i nie będzie przez okres do połowy roku 2006 wykończona, aby można ją było użytkować (inspektor nadzoru nie odebrał tej części budynki i nie zezwolił na jej użytkowanie, stanowi to ok 15% wartości całości budynku).

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, można przyjąć do ewidencji środków trwałych tylko tę część budynku, którą odebrał inspektor nadzoru i tylko tę część amortyzować. Kolejna część będzie wprowadzona do ewidencji środków trwałych w momencie jej wykończenia i odebrania przez inspektora nadzoru.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywalnym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt. 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22d ust. 2 w/w ustawy, składniki majątku, o którym mowa w art. 22a - 22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do użytkowania.

Jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej bądź wynajmowana lub wydzierżawiana - odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu - zgodnie z art. 22f ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Odnosząc w/w przepisy do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, należy uznać Pani stanowisko za prawidłowe. Ta część budynku, która jest kompletna i zdatna do użytku oraz jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, może być wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane w wysokości ustalonej od wartości początkowej środka trwałego, w sposób określony w art. 22f ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj