Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łasku
US-I-415/23/2005
z 21 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-415/23/2005
Data
2005.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Łasku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
księgi rachunkowe
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy przychód osiągnięty ze sprzedaży środka trwałego ujętego w ewidencji środków trwałych ma wpływ na przychód powodujący obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.11.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

W dniu 18.11.2005r. Państwo X, prowadzący firmę na imię obojga małżonków, zwrócili się do tutejszego organu podatkowego z pisemnym zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego odnośnie stosowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie dotyczącym obliczania przychodów osiąganych w 2005r. powodujących obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, w 2005r. w/w firma osiągnie przychód określony w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, tj. 800 000 euro przeliczony na dzień 30 września 2005 roku. Na przychód ten składa się przychód uzyskany ze sprzedaży usług transportowych, które stanowią podstawową działalność oraz przychód uzyskany ze sprzedaży środka trwałego ujętego w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnicy twierdzą, że przychód ze sprzedaży środka trwałego nie zalicza się do przychodów netto branych pod uwagę przy obowiązku przejścia na księgi rachunkowe.

Po przeanalizowaniu zebranego materiału Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku informuje.

Stosownie do art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a - 22o. Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych – zgodnie z art. 24a ust. 4 w/w. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. Z treści art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) wynika, iż przepisy ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi.

Z przytoczonych przepisów wynika, że sprzedaż środka trwałego ma wpływ na ustalenie przychodu decydującego o obowiązku zaprowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku postanawia, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj