Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-35/VII/2005
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-35/VII/2005
Data
2005.07.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Zwolnienia czasowe


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy w związku ze sprzedażą akcji spółki pracowniczej W. S.A. w 2004 roku, które podatnik nabył w 1995 roku słusznie zapłacił podatek do końca 30 kwietnia 2005 roku w wysokości 19% od uzyskanej kwoty ze sprzedaży akcji?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz.60 ) oraz art.19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2003 r., Nr 202, poz. 1956 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola po rozpatrzeniu .... wniosku z dnia ............. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

nie podzielić ......... stanowiska w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów z tytułu zbycia w 2004 roku akcji

U Z A S A D N I E N I E

W dniu .......... 2005 r. zwrócił się ...... z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych , który to wniosek zawierał następujące pytanie :

Czy w związku ze sprzedażą akcji spółki pracowniczej W. S.A w 2004 roku, które podatnik nabył w 1995 roku słusznie zapłacił podatek do końca 30 kwietnia 2005 roku w wysokości 19 % od uzyskanej kwoty ze sprzedaży akcji

Stan faktyczny : Podatnik w 1995 roku nabył akcje w spółce pracowniczej W. S.A. Spółka powstała na podstawie art. 37 ust.1 pkt.1 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, w celu przejęcia do odpłatnego korzystania z mienia, po Warszawskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych, postawionego w stan likwidacji w celu prywatyzacji na mocy zarządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej nr 25 z dnia 18 maja 1995 r. W 2004 roku za pośrednictwem ............... podatnik sprzedał posiadane akcje, do końca 30 kwietnia 2005 roku zapłacił podatek w wysokości 19% od uzyskanej kwoty ze sprzedaży akcji

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące : Podatnik uważa, że spełnione są wszystkie przesłanki skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego

Zgodnie z treścią art.19 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2003 roku, Nr 202, poz.1956 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do opodatkowania dochodów ( poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnie 2003 roku z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art.52 pkt.1 lit.b) ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że te papiery zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r. - akcje te podatnik nabył w 1995 r.

w myśl art.52 pkt.1 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.Według ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi ( Dz. U. Nr 49, poz.447) art.4 pkt.1 papierami wartościowymi emitowanymi w serii- rozumie się przez to papiery wartościowe reprezentujące prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek.

ponadto zgodnie z art.4 pkt.7 przez obrót wtórny podatnik rozumie proponowanie przez podmioty inne niż emitent lub subemitent usługowy, nabycia emitowanych w serii papierów wartościowych lub nabywanie tych papierów. Zbyte przez podatnika akcje zostały zakupione przez obcą firmę ( inną niż emitent) na pozagiełdowym obrocie wtórnym.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy :Zgodnie z treścią art.19 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2003 roku, Nr 202, poz.1956 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do opodatkowania dochodów ( poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnie 2003 roku z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art.52 pkt.1 lit.b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2004 roku, który stanowi, że zwalnia się z podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi ( Dz. U. Nr 118, poz.754 ze zm.) pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 01 stycznia 2004 roku.Przy czym w/w zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.

W świetle art. 2 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi ( Dz. U. Nr 118, poz. 754 ze zm.) publiczny obrót papierami wartościowymi zdefiniowano jako proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.Tak więc ofertą o charakterze publicznym jest zaproponowanie akcji szerokiemu gronu potencjalnych inwestorów. Nabywca staje się wówczas bliżej nieokreślony i nieograniczony.Jak wynika z opisanego przez ....... stanu faktycznego akcje spółki pracowniczej W. S.A były przeznaczone dla określonych nabywców tj. akcjonariuszy spółki W. S.A.W związku z powyższym należy stwierdzić, iż dochody ze sprzedaży akcji nabytych przez ...... nie korzystają z w/w zwolnienia, gdyż nabycie akcji nastąpiło w szczególnym trybie, który nie może być utożsamiany z ofertą publiczną lub nabyciem na rynku regulowanym.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia , zgodnie z przepisami art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z przepisami art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa- Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art.236§ 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj