Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-43/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-43/05
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
refundacja
środek trwały
zakup towarów


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych- bar. Na rozpoczęcie działalności otrzymałem z Powiatowego Urzędu Pracy bezzwrotną jednorazową pomoc finansową . Środki otrzymałem z urzędu Pracy przed zarejestrowaniem działalności , następnie działalność została zarejestrowana . Czy od zakupionych towarów handlowych, materiałów i wysposażenia przysługuje mi odliczenie podatku VAT?


POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim , po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 07 października 2005r; orzeka w następujący sposób :

? stanowisko jest prawidłowe w części.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 07 października 2005r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych-bar .Na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach programu Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymał Pan z Powiatowego Urzędu Pracy bezwrotną ,jednorazową pomoc finansową.Po otrzymaniu środków finansowych z Urzędu Pracy zgłosił Pan działalność gospodarczą w tut. Urzędzie ? złożył Pan NIP 1 i VATR.Następnie po zgłoszeniu obowiązku podatkowgo w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług dokonałPan zakupów towarów handlowych i składników majątkowych.Ma Pan wątpliwość odnośnie czy przysługuje Panu odliczenie podatku od towarów i usług od zakupionych towarów handlowych ,materiałów i wyposażenia oraz środków trwałych.Ponadto wskazuje Pan ,że podatek VAT poniesiony przy zakupie środków trwałych został sfinansowany przez Pana ,gdyż dotacja dotyczy tylko ceny netto.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartejw przepisach art .88.ust.1pkt.2 ustawy z dnia 11.03.2004r . o podatku od towarów i usług ,który stanowi,że obniżenia kwoty lub zwrotu różznicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług,jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków ,gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.przedstawiono nastepujące stanowisko? cyt.

. ?uważam ,iż przysługuje mi prawo do odliczenia w całości podatku VAT od zakupionych towarów handlowych ,materiałów , wyposażenia i środków trwałych o wartości do 3500 zł finansowanych ze środków z Urzędu pracy ,ponieważ spełniony jest tu podstawowy warunek ,iż stanowią koszt działalności gospodarczej w podatku dochodowym..., pozostaję w przekonaniu ,iż od zakupu środków trwałych których wartość przekracza 3500 zł. nie przysługuje mi odliczenia podatku VAT.

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów :

- art.86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r . o podatku od towarów i usług( Dz. U Nr 54 ,poz.535 z późn. zmian) który stanowi w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych ,podatnikowi ,októrym mowa w art.15,przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , zastrzeżeniem art.114,art.119 ust.4 art.120 ust.17i 19 oraz art.124 -art.88 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11.03.2004r . o podatku od towarów i usług( Dz. U Nr 54 ,poz.535 z późn. zmian) wymienia zasadę zgodnie z którą obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług,jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków ,gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego,

i odnosząc powyższe do przedstawionego wyżej stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim dokonując oceny prawnej uznał,że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe w części.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika ,że na rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych w ramach programu Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymał Pan z Powiatowego Urzędu Pracy bezzwrotną, jednorazową pomoc finansową .Po zgłoszeniu obowiązku z tytułu podatku dochodowgo i podatku od towarów i usług zakupił Pan towary handlowe i składniki majątkowe.Według rozporządzenia Ministra Finansów z 25 kwietnia 2005r. (Dz.U.nr70 ,poz.630)jednorazowa pomoc udzielona na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ( korzysta z zaniechania poboru).Z dokumentacji podatkowej znajdującej się w tut. urzędzie wynika ,że zgłosił Pan obowiązek w podatku VAT od 02.08.2005r i prowadzi Pan działalność gospodarczą PKD ?5540Z-bary.Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11marca 2004r.

Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r .o podatku od towarów i usług ( Dz. Unr 54,poz.535 z późn.zmian.)Zgodnie z tym przepisem podatnikom o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opoda-tkowanych .Z powyższego przepisu wynika więc ,że prawo do odzyskania podatku naliczonego przysługuje wyłącznie zarejestrowanym i czynnym podatnikomVAT ,w przypadku gdy nabywane przez nich towary i usługi służą do wykonywania przez nich czynności podlegających opodatkowaniu o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT zgodnie z art.86 ust.2 pkt.1 tejże ustawy.Ponadto w art. 88 ust.1 pkt.2 wyżej cyt.ustawy określono przypadki braku możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług ,jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , z wyjątkiem przypadków ,gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.Przepis ten stanowi ,że możliwe jest odliczenie podatku naliczonego związanego z wydatkami ,które nie mogły być zaliczone do kosztu uzyskania przychodów,gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jeżeli zatem określony zakup ,stanowi wydatek ,który jest finansowany z dochodów podlegających zwolnieniu z opodatkowania a wydatek ten nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu tego towaru jest możliwe w związku z przepisem art.88ust1 pkt.2 wyżej cyt ustawy o podatku od towarów i usług .

Reasumując wydatki poniesione na zakup towarów handlowych ,wyposażenia i środków trwałych o wartości do 3500zł -( jeżeli nie będą dokonywane od tych środow odpisy amortyzacyjne ) sfinansowane ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej stosownie do treści przepisu art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jedn. tekst Dz.U z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zmian) będą stanowiły koszt uzyskania przychodów ze żródła jakie stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza. Natomiast w związku z tym , że wydatki na zakup środków trwałych zostały sfinansowane ze środków ,które otrzymał Pan z Powiatowego Urzędu Pracy w ramach programu Europejskiego Funduszu Społecznego, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych nie mogą być zaliczne do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z treścia art.23 ust.1 pkt.45 wyżej cyt ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże w świetle art . 88 ust.1 pkt.2 wyżej cyt ustawy o podatku od towarów i usług otrzymanie pomocy finansowej z Powiatowego Urzędu Pracy na sfinansowanie kosztów związanych z nabyciem środków trwałych podlegających amortyzacji nie powoduje u podatnika utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego określonego w art.86 ust.1.,pomimo iż te wydatki nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów gdyż pozostają w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego .

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż stanowisko Pana jest prawidłowe w części.

Zatem przysługuje Panu prawo do odliczenia w całości podatku VAT zarówno od zakupionych towarów handlowych , materiałów , wyposażeniai środków trwałych o wartości do 3500 zł niepodlegających amortyzacji jak też od zakupu środków trwałych podlegających amortyzacjifinansowanych ze środków z Urzędu Pracy

Niniejsza interpretacja :?dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,?nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj