Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opatowie
PD-423/3/ŚA/05
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423/3/ŚA/05
Data
2005.12.23


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Opatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób prawnych
przedsiębiorstwa
przekształcanie podmiotów
skutki podatkowe
spółka cywilna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Jakie będą skutki w podatkach dochodowych wniesienia aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dla wnoszących aport i otrzymującej aport spółki z o.o.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych i w podatku dochodowym od osób prawnych w części dotyczącej wskazania skutków podatkowych w podatkach dochodowych jakie wywoła wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 10.11.2005 r. wspólnicy spółki cywilnej zwrócili się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji w zakresie skutków podatkowych w podatkach dochodowych jakie wywoła wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorstwo spółki cywilnej zostanie wniesione aportem do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a spółka cywilna zostanie zlikwidowana. Wg wspólników spółki cywilnej sytuacja taka nie wywoła skutku w podatkach dochodowych u żadnej ze stron oraz informują, że w przedmiotowych sprawach nie toczy się postępowanie podatkowe ani sądowe.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie stwierdza:
W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności, ustala się dochód zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu.
Na podstawie § 27 ust. 1 i 3 oraz § oraz § 28 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475) w razie likwidacji działalności podatnik jest obowiązany do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz wyposażenia (wyposażenie objęte jest spisem z natury tylko w przypadku likwidacji zakładu). O zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu.

Ponadto zgodnie z § 29 ust. 6 cyt. rozporządzenia podatnik jest obowiązany dokonać wyceny składników majątku objętego spisem najpóźniej w terminie 14 dni od zakończenia spisu z natury.
Zgodnie z § 29 ust. 8 rozporządzenia, podatnik jest obowiązany dokonać wyceny, w tym wyposażenia objętego spisem z natury, sporządzonym na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jako źródeł przychodu, wg cen zakupu.
Na podstawie sporządzonego remanentu podatnik może ustalić całkowity dochód z działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, ze podatnik na dzień likwidacji ma zawsze obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego, jednak nie zawsze będzie on podlegał opodatkowaniu.
Dochodu na dzień likwidacji nie ustala się między innymi, jeżeli nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z przedstawionego przez spółkę cywilną stanu faktycznego wynika, że zachodzą przesłanki powodujące, iż remanent likwidacyjny nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wniesienie całości prowadzonego przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 i w związku z tym ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tej sytuacji dochód będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych gdyż obejmuje udziały w zamian za wniesienie w formie aportu do spółki przedsiębiorstwa.

Zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) pojęcie "przedsiębiorstwo" użyte w przepisach tej ustawy należy rozumieć tak, jak zostało ono zdefiniowane w przepisach Kodeksu cywilnego.
W myśl przepisów art. 55 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń,
materiałów, towarów towarów wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych środki pieniężne,
5) koncesje, licencje i zezwolenia,
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8) tajemnice przedsiębiorstwa,
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 24 ust 3 w/w ustawy o podatku dochodowym, nie będzie się ustalać dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej - likwidacji, która nastąpi z dniem wniesienia wkładu niepieniężnego postaci przedsiębiorstwa do spółki handlowej, pod warunkiem jednakże, że składniki majątku objęte remanentem zostaną do tej spółki wniesione.

Jak wynika z w/w przepisów ponieważ do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma zostać wniesiony wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, to na dzień objęcia udziałów w zamian za taki wkład nie powstanie żaden obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nominalna wartość udziałów w takim przypadku stanowi bowiem dla obejmującego ten udział, przychód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zalicza się natomiast zgodnie z art. 12 ust 4 pkt 4 przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Taki zapis treści normy prawnej eliminuje powstanie przychodu dla osoby prawnej, jeżeli dotyczy to przychodów otrzymanych na utworzenie kapitału zakładowego. Tak, więc w skutkach prawnopodatkowych, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie rodziło żadnych konsekwencji podatkowych w chwili wniesienia.
Powyższe oznacza, ze zarówno dla spółki cywilnej jak i nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zakresie podatku dochodowego, na etapie samego wniesienia wkładu niepieniężnego w formie aportu będącego przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55 k.c. nie wystąpią żadne obowiązki podatkowe, a tym samym nie wystąpi zobowiązanie podatkowe w rozumieniu ordynacji podatkowej.
Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności, dokonana w świetle właściwych dla tych okoliczności przepisów prawa podatkowego, pozwoliła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Opatowie uznać stanowisko prezentowane przez spółkę cywilną za prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj