Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żarach
USX-443/28/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USX-443/28/05
Data
2005.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Żarach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
Numer Identyfikacji Podatkowej
podatnik czynny
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy spóła może posługiwać się numerem identyfikacyjnym podatku VAT?


Postanowienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w działając na podstawie art. 14 a i 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.05.2005 r. (data wpływu – 01.06.2005 r.) spółki x, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, uznaje że spółka x jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i może posługiwać się numerem NIP nadanym spółce i tym samym zaprezentowane przez wnioskodawcę w ww. piśmie stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie
Pismem z dnia 12.05.2005 r. (01.06.2005 r. - data wpływu) podatnik zwrócił się do tut. organu z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zastosowania przepisów prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: decyzją Burmistrza x z dnia x na wniosek wspólnika będącego osobą fizyczną wykreślono z ewidencji działalność gospodarczą (z dniem 21.02.2005 r.) zgłoszoną w dniu x. przez x jako współwłaściciela hurtowni x z/s x.
Ponadto z pisma x złożonego w tut. Urzędzie dnia 19.04.2005 r. wynika, że dnia 17.02.2005 r. Pan x przez pomyłkę wyrejestrował z ewidencji działalności gospodarczej zarówno wpis dokonany na własne nazwisko, jak również wpis dokonany jako współudziałowca s.c. x.
W sprostowaniu z dnia 11.07.2005 r. (12.07.2005 r.- data wpływu) do pisma z dnia x. wspólnik wyjaśnił, że 14.04.2005 r. zarejestrował ponownie działalność gospodarczą w Urzędzie Gminy w ewidencji działalności gospodarczej pod nr x. W związku z powyższym podatnik pyta czy okres pomiędzy wyrejestrowaniem i ponownym zarejestrowaniem działalności wspólnika ma wpływ na działalność spółki i czy spółka x nadal istnieje jako podatnik podatku VAT i czy może posługiwać się numerem NIP nadanym spółce.

Zainteresowany stanął na stanowisku, iż s.c. X jest nadal podatnikiem podatku od towarów i usług i może posługiwać się, dla celów związanych z tym podatkiem, Numerem Identyfikacji Podatkowej, nadanym spółce. Intencją wspólnika było bowiem wykreślenie własnej działalności, a nie działalności współwłaściciela Hurtowni x.
Spółka cywilna x prowadzi działalność w zakresie x i jest podatnikiem VAT od dnia x. Spółkę tę tworzą: x i y.

Zgodnie z art.14 a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają :
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 15 ust. 1 i 2 powołanej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jak ustalił tut. organ, w oparciu o posiadaną dokumentację, s.c. X jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) Zgłoszenie rejestracyjne VAT- R złożono w tut. Urzędzie dnia x. Spółka składa deklaracje VAT 7-K i nie zgłosiła Naczelnikowi tut. Urzędu faktu zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej – stosownie do art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

W opisanym przypadku stwierdzić należy, że fakt wykreślenia wspólnika z ewidencji działalności gospodarczej nie jest tożsamy z wykreśleniem spółki jako podatnika podatku VAT z rejestru prowadzonego przez Urząd Skarbowy. Jeżeli bowiem spółka cały czas istniała, prowadziła działalność gospodarczą w oparciu o zawartą i ważną umowę oraz wykonywała czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług to brak jest podstaw, aby wykreślić podatnika z rejestru podatników VAT.
Tym samym więc spółka x była w okresie : x czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług . Spółka ma obowiązek dla celów związanych z podatkiem od towarów i usług, posługiwać się nadanym Numerem Identyfikacji Podatkowej – x, bowiem zgodnie z art.96 ust.11 powoływanej ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny jest obowiązany umieszczać numer identyfikacji podatkowej na fakturach oraz w ofertach.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w x informuje:
Spółka cywilna powstaje poprzez zawarcie umowy wspólników. Dla istnienia spółki cywilnej wymagana jest obecność co najmniej dwóch wspólników, ponieważ umowa jest czynnością prawną, w której biorą udział co najmniej dwie strony. Gdyby w spółce cywilnej działała tylko jedna osoba nie można byłoby mówić o jakiejkolwiek wspólności.
Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Przepisy ww. ustawy nie zabraniają tworzenia spółek cywilnych zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Charakterystyczną cechą spółki cywilnej jest to, że nie posiada ona osobowości prawnej. Brak jest bowiem przepisu, który przyznawałby spółce cywilnej taką osobowość. Według art. 33 Kodeksu cywilnego osobą prawną jest Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Wobec tego nie można w odniesieniu do spółki cywilnej stosować przepisów o osobach prawnych.
Spółka cywilna nie jest również przedsiębiorcą, stosownie bowiem do art. 43 Kodeksu cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art.33 § 1 (który stanowi, że do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych), prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz.1807 ze zm.), przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Jak już wspomniano spółka cywilna nie posiada statusu przedsiębiorcy, ponieważ przedsiębiorcami są poszczególni wspólnicy, którzy powinni zarejestrować działalność gospodarczą w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminy. Zgodnie z art.14 ust. 2 powoływanej ustawy, wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.
Przepisy art. 23 ust.1 i 3 oraz 26 ust.1 ustawy 2 lipca 2004 r.stanowią, iż ewidencję prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu. Organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz, prezydent miasta. Natomiast wpis do ewidencji dokonywany jest na wniosek, chyba że przepis szczególny przewiduje wpis z urzędu. Wg art. 26 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wpisem do ewidencji jest również wykreślenie albo zmiana wpisu.

Art. 60 § 1 ustawy z dnia 20.05.1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz.U. Nr 12, poz.114 ze zm.) stanowi, że kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.
Natomiast omyłkowe wykreślenie wspólnika z ewidencji prowadzonej przez gminę pozostaje bez wpływu na fakt, iż w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. spółka pozostaje nadal podatnikiem podatku od towarów i usług.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan prawny ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz ustawy z dnia 2 lipca o swobodzie działalności gospodarczej obowiązujący w dniu wydania postanowienia oraz w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Interpretacji udzielono w odpowiedzi na wniosek podatnika z dnia 12.05.2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu dnia 01.06.2005 r.
Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj