Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/415-50/05/PK
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/415-50/05/PK
Data
2005.09.23



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
akcja
akcje pracownicze
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania przychodów
przychód z kapitału pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy zakup przez pracownika alcji po cenie niższej od rynkowej i otrzymanie opcji na akcje będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w Spółka realizowane są dwa programy akcyjne. W ramach pierwszego wybrani pracownicy mają prawo do zakupu akcji spółki-matki z siedzibą na terenie Królestwa Danii za ustaloną z góry cenę. Spółka zakłada, iż cena rynkowa akcji w momencie zakupu będzie wyższa niż ustalona z góry cena dla pracownika. Akcje te uprawniają do udziału w zyskach spółki duńskiej w postaci dywidendy. W ramach drugiego programu akcyjnego pracownicy otrzymują opcje na akcje spółki duńskiej. Spółka oczekuje, iż cena rynkowa akcji w momencie realizacji opcji będzie wyższa niż ustalona z góry cena dla pracownika. Spółka stoi na stanowisku, iż zakup przez pracownika akcji po cenie niższej niż rynkowa i otrzymanie opcji na akcje nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

Składając przedmiotowy wniosek Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W przedmiotowym stanie faktycznym otrzymanie przez pracownika opcji nie stanowi dla niego przychodu w postaci nieodpłatnych świadczeń, ponieważ opcje są niezbywalne i nie posiadają odrębnej wartości rynkowej.

Także w przypadku nabycia akcji po cenie niższej niż rynkowa nie powstanie przychód w rozumieniu ww. ustawy, gdyż różnica jest jedynie dochodem potencjalnym, a podatkowi podlegają przychody otrzymane, pozostawione do dyspozycji lub (w przypadku niektórych źródeł przychodów) należne. Przychód w takim przypadku może powstać dopiero w momencie sprzedaży lub odpłatnego zbycia tych akcji albo w momencie otrzymania dywidendy.

Reasumując, w związku otrzymywaniem przez pracowników Spółki opcji na akcje duńskiej spółki lub nabywania przez nich jej akcji, nie będą ciążyły na Spółce obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj