Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1.443/88/05
z 1 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1.443/88/05
Data
2005.09.01



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
faktura VAT
import usług
kontrahent zagraniczny
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy do faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego wystawia się fakturę wewnątrzwspólnotową z podatkiem VAT, który odprowadza do urzędu skarbowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 01.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie wystawienia faktury od importu usług- jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 01.06.2005 r. (data wpływu 03.06.2005 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Podatnik otrzymał fakturę od kontrahenta unijnego z tytułu nabycia usług elektronicznych polegających na aktualizacji internetowej bazy danych udostępnianych przez kontrahenta unijnego.

Podatnik stoi na stanowisku, że do faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego wystawia fakturę wewnątrzwspólnotową z podatkiem VAT, który odprowadza do urzędu skarbowego.

Uznając stanowisko podatnika za prawidłowe wyjaśniam co następuje:

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonuje importu usług elektronicznych.
W art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zdefiniowano pojęcie importu usług, którym jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca usług, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 26 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przez usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka, oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej; w szczególności usługami elektronicznymi są:
a/ tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
b/ dostarczanie programowania oraz jego uaktualnień,
c/ dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych……..

Miejsce opodatkowania tego rodzaju usług określone jest w art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy w zw. z ust. 3 pkt 2, w którym postanowiono, że jeżeli tak rozumiane usługi elektroniczne są świadczone na rzecz: podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług (miejscem ich opodatkowania) jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, tzn. miejsce siedziby usługobiorcy, czyli miejsce konsumpcji tych usług.

Ponieważ miejsce działalności podatnika znajduje się na terytorium Polski tym samym w mając na względzie przepisy ustawy o miejscu świadczenia, miejscem opodatkowania jest Polska.
Oznacza to, że jako usługobiorca opisanych wyżej usług elektronicznych podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu importu usług.
Podatek z tytułu importu usług podatnik - poprzez wystawienie faktury wewnętrznej ( a nie jak to określono w piśmie faktury wewnątrzwspólnotowej ) - wykazuje w ewidencji sprzedaży w miesiącu zaistnienia obowiązku podatkowego z tytułu importu usług tj. z chwilą wykonania usługi (art. 19 ust. 1 ustawy), a jeżeli wykonanie ma być potwierdzone fakturą, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania tej usługi ( art. 19 ust. 4 w/w ustawy ).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Niniejsza interpretacja, zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj