Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443/1/83/05
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/83/05
Data
2005.10.14



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura VAT
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
zakup towarów
zgłoszenie rejestracyjne


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy uprawnienia do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy dokonane po dniu złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R)


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Śródmieście stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08 sierpnia 2005 r., który wpłynął w dniu 10 sierpnia 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uprawnienia do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy dokonane po dniu złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 sierpnia 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław - Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatnik rozpoczynając działalność gospodarczą dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług składając druk VAT-R w dniu 06.07.2005 r. W złożonym zgłoszeniu zaznaczono informację dot. składania deklaracji VAT-7 (poz. 36) oraz poz. 29 (data od której podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia lub od której traci prawo do zwolnienia lub rezygnuje z tego prawa), w której wskazano datę 14.07.2005 r. Od dnia 07.07.2005 r. Podatnik zaczął dokonywać zakupów towarów handlowych.
Mając wątpliwości co do poprawności swoich zachowań Podatnik zwrócił się do tut. Organu Podatkowego o potwierdzenie stanowiska, dotyczącego odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy dokonane od 07.07.2005 r. stwierdzając, że ma prawo odliczyć podatek VAT od towarów nabywanych od dnia 07.07.2005 r.
W myśl art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podmioty prowadzące działalność gospodarczą, są obowiązane z dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z wyjątkiem podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3.
Naczelnik urzędy skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako " podatnika VAT czynnego" (art. 96 ust. 4 ustawy VAT).
Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 4 ustawy VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96.
Ustawa VAT nie wskazuje którą datę (złożenia VAT-R, dokonanie opłaty, wydanie VAT-5 jako potwierdzenie rejestracji) należy uznać za początek rejestracji. Wobec czego ewidencyjnie, jako dzień rejestracji wpisywana jest przy rozpoczęciu działalności data złożenia VAT-R.
Podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w tut. Urzędzie w dniu 06.07.2005 r. i w tym dniu uzyskał status podatnika VAT czynnego.
W związku z powyższym reprezentowane przez Podatnika stanowisko w sprawie należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj