Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PP/E/005-2-21/05
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/E/005-2-21/05
Data
2005.03.24



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
fundusz unijny
koszt kwalifikowany
pomoc zagraniczna
szpital
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
- czu podatek Vat jest dla szpitala kosztem kwalifikowanym?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 roku, zmieniam informację udzieloną przez Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie pismem z dnia 29 grudnia 2004 roku, Nr US. PPM/443-191/PJ/04 na zapytanie Podatnika z dnia 9 grudnia 2004 roku, Nr P. Sz. I/4402/2004.

Z treści pisma wynika, że Szpital ubiega się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zakupu cyfrowego aparatu RTG w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt projektu stanowi kwotę 1.448.250 zł, z czego podatek VAT wynosi 261.160 zł.

Jednostka zwróciła się z zapytaniem o możliwość odzyskania podatku VAT, który zdaniem Pytającego jest kosztem kwalifikowanym.

W przedmiotowej sprawie kluczową kwestią jest zatem rozstrzygnięcie, czy Podatnik ma możliwość odzyskania kwoty podatku naliczonego, czy podatek też VAT jest kosztem kwalifikowanym, w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków pomocy zagranicznej.

Zgodnie z generalną zasadą wymienioną w art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom podatku od towarów i usług, którzy nabywają towary i usługi wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Usługi w zakresie ochrony zdrowia świadczone przez Szpital, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 (Załącznik Nr 4, poz. 9) ustawy o VAT, są zwolnione od podatku VAT, konsekwentnie, uwzględniając powołane przepisy. Pytający nie ma możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego od podatku należnego.

Jednocześnie Szpital nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami).
Cytowany przepis stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych m. in. z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. uzyskanych od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych,pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdyprzekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

Wnioskodawcy nie przysługuje ponadto zwrot podatku naliczonego na zasadach określonych w § 23-27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późniejszymi zmianami), gdyż środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na realizację zakupu aparatu cyfrowego RTG, o które ubiega się Szpital, nie można uznać za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w cyt. przepisach.

W związku z tym, że Szpital nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług przy zakupie aparatu RTG ze środków pomocy zagranicznej, zatem podatek VAT stanowi koszt kwalifikowany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj