Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
USPD/415/T-111/11/512/2005
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPD/415/T-111/11/512/2005
Data
2005.11.14



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
budowa budynków
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszklanego jest zwolniony z podatku dochodowego, w części wydatkowanej na uczestnictwo w kosztach budowy lokalu mieszklanego realizowanej przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego podatnik będzie najemcą?


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:

Podatnik sprzedał w 2004 r. przed upływem 5 lat od nabycia lokal mieszkalny za cenę 50.000 zł. Następnie zawarł umowę partycypacji z Towarzystwem Budownictwa Społecznego zobowiązując się do zapłaty na rzecz TBS części kosztu wybudowania lokalu mieszkalnego w wys. 59.000 zł, w zamian za co nabył udział w lokalu mieszkalnym oraz prawo nabycia całego lokalu po upływie 5 lat od dnia oddania budynku do użytku.

Stanowisko podatnika:

Wydatkowanie przychodu na wspomniany cel spełnia przesłanki wynikające z ustawy, a zatem powoduje zwolnienie tego przychodu z podatku dochodowego.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie bądź wybudowanie.

W myśl art. 28 ust. 2 ustawy, podatek od przychodu ze zbycia w/w nieruchomości i praw majątkowych pomniejszonych o koszty odpłatnego zbycia ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i termin wpłaty wynosi 14 dni od daty sprzedaży, za wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik złoży w tym terminie oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnieniu z podatku dochodowego podlegają przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, w części wydatkowanej na nabycie w kraju nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanym z tym budynkiem lub lokalem,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • gruntu, lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

a także na:

  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP,
  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego położonych na terytorium RP,
  • spłatę kredytu lub pożyczki a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na wyżej wymienione cele w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Działalność Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) reguluje ustawa z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa, mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami art. 27 ust. 1 tej ustawy, do podstawowych zadań tych towarzystw należy budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu a w myśl art. 29a ustawy, osoba fizyczna może zawrzeć z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego będzie najemcą.

W tym przypadku, wydatkowanie środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na finansowanie kosztów budowy lokalu mieszkalnego, do którego po ukończeniu inwestycji będzie przysługiwało stronie tylko prawo najmu, nie spełnia przesłanek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych albowiem przepis ten nie przewiduje możliwości otrzymania nieruchomości czy prawa majątkowego na podstawie umowy najmu.

Przepis art. 27 w ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego wskazuje, że poza budową domów mieszkalnych z przeznaczeniem na wynajem, towarzystwa budownictwa społecznego, mogą wykonywać szereg innych działalności, w tym prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą. Może się zatem zdarzyć, że TBS zaciągnie kredyt komercyjny i wybuduje budynek mieszkalny, z mieszkaniami, które partycypant będzie mógł wykupić w przyszłości na własność.

Zgodnie z sytuacją przedstawioną w piśmie wnioskodawcy, po upływie 5 lat, od daty oddania lokalu mieszkalnego do użytku, podatnik uzyska jedynie prawo do nabycia lokalu mieszkalnego. Nie ma, zdaniem tut. organu podatkowego żadnej pewności, że podatnik w ogóle nabędzie na własność przedmiotowe mieszkanie. Przesłanką, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest m.in. nabycie, nie później niż w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie zaś nabycie praw do nabycia w przyszłości lokalu mieszkalnego. W tym stanie faktycznym należało uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj