Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/158/PP-2/443/34/2005
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/158/PP-2/443/34/2005
Data
2005.11.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy do kwoty podmiotowego zwolnienia z VAT wyrazonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10.000 EURO wlicza się wartość sprzedaży zwolnionej przedmiotowo z podatku od towarów i usług ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst ujednolicony z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 09.06.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 09.06.2005 r. podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych (Prywatny Specjalistyczny Gabinet Gastrologiczny) wystąpił do Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podmiot nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT z uwagi na fakt, iż zawsze wykonywał tylko usługi medyczne, które były i nadal są zwolnione z podatku od towarów i usług. Obecnie podatnik zawarł ze znajomym lekarzem umowę dzierżawy, zgodnie z którą będzie wynajmował gabinet lekarski oraz sprzęt medyczny.

Pytanie podatnika dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem VAT z chwilą uzyskania przychodów z dzierżawy sprzętu medycznego i gabinetu, w sytuacji gdy w latach poprzednich osiągnął obroty ze sprzedaży zwolnionej od podatku VAT przekraczających kwoty uprawniające do zwolnienia podmiotowego czy staje się automatycznie podatnikiem podatku VAT z tytułu czynności opodatkowanych

Ponadto podatnik również pyta czy postępuje słusznie, wystawiając za dzierżawę zwykłe rachunki, nie opodatkowując tych czynności podatkiem VAT?

Zdaniem podatnika, do momentu, w którym w ciągu roku nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10.000 euro, korzysta ze zwolnienia podmiotowego, a tym samym uzyskiwane dochody dokumentuje zwykłymi rachunkami.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje: Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. W 2005 r. jest to kwota 43.800 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Z kolei ust. 2 w/w artykułu stanowi, iż do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Przedmiotem działalności podmiotu jest świadczenie usług medycznych, które na podstawie załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione od podatku. Zaliczają się one do tzw. zwolnień przedmiotowych, które przysługują niezależnie od wysokości osiąganych z danej działalności obrotów.Innymi słowy ? w obecnie obowiązującym stanie prawnym, do określenia momentu utraty zwolnienia podmiotowego należy brać pod uwagę tylko kwotę sprzedaży opodatkowanej.

Zatem rozpoczęcie wykonywania w 2005 r. przez podatnika usług opodatkowanych podatkiem VAT (dzierżawa gabinetu oraz sprzętu medycznego) nie spowoduje utraty zwolnienia podmiotowego do momentu, gdy sprzedaż opodatkowana nie przekroczy w 2005 r. kwoty 43.800 zł. W związku z tym, iż rozpoczęcie wykonywania czynności opodatkowanych miało miejsce w ciągu roku, limit zwolnienia podmiotowego musi być liczony w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. Do tego momentu podatnik nie ma obowiązku dokonania rejestracji w podatku od towarów i usług jako podatnik czynny.

W myśl § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 798, poz. 95), faktury oznaczone wyrazami ?FAKTURA VAT? wystawiają zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej.

Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29.07.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obwiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj