Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/1/443-76/05
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/1/443-76/05
Data
2005.10.06


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
biegły sądowy
podatek od towarów i usług
rzeczoznawstwo
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy świadczenie przez biegłego sądowego usług na zlecenie Sądu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy jego obrót w poprzednich latach nie przekroczył kwoty 10.000 euro


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 05.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych przez biegłego sądowego usług na rzecz Sądu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, zgodnie z którym biegły sądowy wykonujący na zlecenie Sądu usługi, w przypadku nie przekroczenia kwoty sprzedaży w poprzednim roku podatkowym kwoty 10.000 euro, podlega zwolnieniu podmiotowemu, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 05.07.2005r. (data wpływu 07.07.2005r.) podatnik zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Wnioskodawca świadczy usługi biegłego sądowego na zlecenie Sądu w zakresie naprawy i eksploatacji pojazdów silnikowych, ich wyceny, bezpieczeństwa ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków drogowych. Wynagrodzenie za wykonywane czynności podatnik otrzymuje na podstawie wystawianych Sądowi rachunków za wydanie opinii w sprawie.

Pismem z dnia 29.06.2005r. Sąd Rejonowy VI Wydział Gospodarczy w Gdyni poinformował podatnika, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, czynności biegłych sądowych wykonywane na zlecenie Sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22% powołując przepisy art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. nr 97 poz. 970 z późn. zm.).

Podatnik złożył w Sądzie Rejonowym w Gdyni oświadczenie w którym poinformował, iż w związku z nieprzekroczeniem w poprzednich latach obrotu w kwocie 10.000 euro, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług i wnosi o dokonywanie rozliczeń za świadczone usługi na dotychczasowych zasadach tj. na podstawie wystawionych rachunków.

Treść zapytania i stanowisko w sprawie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym świadczenie na zlecenie Sądu usług biegłego sądowego polegających na wydawaniu opinii w sprawie, opodatkowane jest podatkiem od towarów i usług oraz czy podatnik ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku w przypadku nie przekroczenia w latach poprzednich kwoty obrotu z tego tytułu w wysokości 10.000 euro.

Zdaniem podatnika, z uwagi na nieprzekroczenie w latach poprzednich obrotu w kwocie 10.000 euro, nie powstaje obowiązek w podatku od towarów i usług.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu.

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust.2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Jednocześnie w art. 15 ust.3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług określone zostały czynności, których wykonywanie nie jest na gruncie ww. ustawy uznawane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust.2 ustawy, tj.: czynności

  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art.12 ust. 1- 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r.Nr 14, poz. 176, z późn. zm.)
  2. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W art. 13 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione zostały przychody osób którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym (....).

Aby uznać, że dana czynność została zaliczona do wymienionych w art.13 w punktach od 2 do 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych a co za tym idzie nie podlega ustawie, musi ona być wykonywana po spełnieniu łącznie wszystkich warunków określonych przepisem art.15 ust.3 ustawy o VAT.

Opinia wydana przez biegłego sądowego jest dowodem w postępowaniu sądowym, a nie usługą, której bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania. Nie można zatem mówić, że sąd bierze odpowiedzialność za opinię biegłego, w rozumieniu art. 15 ust.3 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Sąd, zlecając biegłemu sądowemu wydanie opinii w sprawie nie ma wpływu na opracowanie takiej opinii i odpowiedzialność z tego tytułu ponosi wydający opinię w sprawie.

Zatem, czynności biegłego sądowego wykonywane na zlecenie Sądu nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 15 ust.3 ww. ustawy z uwagi na to, że niespełniona została jedna z przesłanek określonych tym przepisem, czyli odpowiedzialności zlecającego za działania zleceniobiorcy.

Jednocześnie zgodnie z art. 113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej 10.000euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z art. 113 ust.13 pkt 2 ww. ustawy zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, oraz podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

Zgodnie z art. 113 ust.14 pkt 2 ww. ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia listę towarów i usług, o których mowa w ust.13 pkt 1 lit. a i pkt 2, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

W poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz list towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr.95, poz. 798), zawierającego listę towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust.1 i 9 ustawy - wymienione zostały usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Ponieważ przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia: usługi rzeczoznawstwa, należy odwołać się do znaczenia tego terminu zawartego w słowniku języka polskiego.

Zgodnie z Małym Słownikiem Języka Polskiego pod red. Stanisława Skorupki, Haliny Andurskiej, Zofii Łempickiej (PWN 1969r. Wyd. VIII) rzeczoznawca to ekspert wydający orzeczenie w sprawach wchodzących w zakres jego specjalizacji, a będących niejasnymi dla innych; biegły, opiniodawca (....).

Z powyższego znaczenia wynika, iż usługi świadczone przez biegłego sądowego są usługami wymienionymi w ww. poz. 37 załącznika do rozporządzenia tj. usługami rzeczoznawstwa.

Wobec powyższego, wykonujący czynności biegłego sądowego na zlecenie Sądu nie ma prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku o którym mowa w art.113 ust.1 i 9 ustawy. Oznacza to, że z tytułu świadczenia tych usług, biegły sądowy staje się podatnikiem podatku od towarów i usług niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu.

Reasumując, stanowisko Sądu Rejonowego w Gdyni zawarte w skierowanym do podatnika piśmie z dnia 29.06.2005r. zgodnie z którym czynności wykonywane przez biegłego sądowego na zlecenie Sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na wysokość obrotów, jest prawidłowe. Natomiast przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest nieprawidłowe


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj