Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PP. 443/21/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP. 443/21/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
członek zarządu
działalność wykonywana osobiście
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
wynagrodzenia
wynagrodzenie członka rady nadzorczej


Pytanie podatnika
Czy otrzymywane wynagrodzenie z tytułu udziału w posiedzeniach zarządu i radzie nadzorczej będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie 14a §1 oraz art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.05.2005 r. data wpływu do tut. Urzędu 16.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:
Wnioskiem z dnia 16.05.2005 r. zwrócił się Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.Podatnik ma zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Od kilku miesięcy nie osiąga żadnych przychodów z działalności i nie ponosi żadnych kosztów uzyskania. Równocześnie jest powołany w dwóch różnych spółkach z o. o. do pełnienia funkcji: w jednej jest członkiem zarządu i otrzymuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu, w drugiej jest członkiem rady nadzorczej i otrzymuje wynagrodzenie z tytułu posiedzeń rady nadzorczej. W związku z tym podatnik prosi o wyjaśnienie czy otrzymywane przychody z tytułu udziału w posiedzeniach zarządu i radzie nadzorczej będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko podatnika:
Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, za działalność wykonywaną osobiście nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawami i więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagradzania i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
W myśl art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wyżej wymienionej grupy przychodów zalicza się między innymi przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. W przypadku powołania członka rady nadzorczej, powstają pomiędzy tym członkiem a spółką prawne więzy tworzące stosunek prawny do warunków wykonania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Do tego stosunku prawnego stosuje się bowiem przepisy Kodeksu spółek handlowych, które określają kompetencje członków organów spółek, a więc warunki wykonywania zleconych czynności, czyli jest tu spełniona pierwsza przesłanka wyłączenia z opodatkowania wynikająca z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Uczestnictwo w posiedzeniach rady nadzorczej za wynagrodzeniem spełnia drugą przesłankę uzasadniającą wyłączenie. Natomiast trzecim koniecznym elementem stosunku prawnego pomiędzy powołującym, a powołanym jest odpowiedzialność powołującego w zakresie zaspokojenia roszczeń w przypadku odwołania członka rady nadzorczej (art. 216 § 2 K.s.h.) oraz w zakresie wypłacania wynagrodzenia za posiedzenia.Takie samo stanowisko podatnika dotyczy przychodów uzyskiwanych za udział w posiedzeniach zarządu spółki.

Ocena prawna:
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi uprzejmie wyjaśnia:
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 wym. ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się między innymi czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.W myśl art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), do wyżej wymienionej grupy przychodów zalicza się między innymi przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Skoro zatem wynagrodzenie członka rady nadzorczej oraz członka zarządu jest przychodem, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zostały spełnione wszystkie przesłanki wyłączenia z opodatkowania wynikające z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, osiągane przez Pana przychody będą wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług , zatem stanowisko Pana zawarte we wniosku o interpretacje jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj